Jeļenas Koževņikovas un Sigijas Šķēles-Tomiņas grafiku izstāde „BALTS, VĒL BALTĀKS” Kultūras ziņas

531
Jeļenas Koževņikovas un Sigijas Šķēles-Tomiņas grafiku izstāde „BALTS, VĒL BALTĀKS”

Piektdien, 8. decembrī, plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektorā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) tiks atklāta Daugavpils Universitātes (DU) profesionālās maģistra studiju programmas „Māksla” docētājas Mg.art. Jeļenas Koževņikovas un maģistrantes Bc.art. Sigijas Šķēles-Tomiņas laikmetīgo grafiku izstāde „BALTS, VĒL BALTĀKS”.

Radošā dueta realizētais mākslas projekts interpretē katra cilvēka ieceri būt tīram, baltam, vieglam, ar gaišām domām un savas pozitīvās esamības sajūtu pasaulē, kas spēj iedvesmot un piepildīt gan savu, gan apkārtējo dzīves ceļus. Identitātes un vērtību mirklis, kas sastopas ar patiesības atziņu – par baltu, vēl baltāku, par savējo, par tuvāko, par mirkļiem un iespaidiem, par piederību, par prieku, par saticību un mieru. Klātbūtnes un iejušanās stāsti ir būtiski izstādes koncepcijas elementi.

Ekspozīcijā iekļautie dažādu formātu stājdarbi radīti kā klasiskās, tā adresātam mazāk pieredzētās grafikas mākslas tehnikās: monotipijā, kologrāfijā, litogrāfijā, linogriezumā un cianotipijā. Izstādes dizaina koloristikā dominē kontrastu princips starp ahromātisko balto un hromatiskajiem zilās krāsas toņiem, uzskatāmi un arī asociatīvi vizualizējot mākslas tēlu sasaisti ar dabu, cerību un gaidīšanas laiku: ziemu, sniegu, Ziemassvētkiem. Starp abu autoru darbu kopējo konceptuālo un tehnisko esenci ir pamanāmas daudzveidīgas nianses un pārejas stāvokļi, kuri akcentē individuālo katras mākslinieces stilistikā, izteiksmes veidā un emociju kompozīcijā. Tomēr izstādes veselums nezūd, tā kļūst tikai pārsteigumiem bagātāka un skatītājam daudznozīmīgāka.

Par māksliniecēm

Jeļena Koževņikova (1989) aktīvi darbojas galvenokārt kā grafiķe (iespiedgrafika), piekopjot ksilogrāfijas tehniku un litogrāfiju, kā arī pastāvīgi pilnveidojas, realizējot savas ieceres zīmēšanā, fotogrāfijā u.c. Dzimusi Daugavpilī, par savu radošo vietu izvēlējusies dzimto pilsētu, kur ieguvusi arī atbilstošo izglītību: 2011. gadā pabeigta mākslas skola „Saules skola” (tag. MIKC DDMV „Saules skola”), 2015. gadā DU iegūts bakalaura grāds mākslā (specializācija „Vizuālās mākslas skolotājs”) un 2017. gadā - maģistra grāds mākslā (specializācija „Grafika”). J. Koževņikova ERASMUS+ programmas ietvaros studēja Viļņas Mākslas Akadēmijā (Viļņā, Lietuvā) un   Warmijas un Mazūru Universitātē (Olštinā, Polijā). Māksliniece aktīvi piedalās izstādēs kopš 2014. gada, izstādot savus darbus gan Latvijā, gan ārpus tās, gan individuāli, gan grupu izstādēs. Par nozīmīgākajām izstādēm savā mākslinieciskajā darbībā māksliniece uzskata piedalīšanos Trešajā Starptautiskajā Biennālē Erevānā, Armēnijā (2021) un Sestajā Kazaņas Starptautiskajā grafikas Biennālē “Jātnieks” Tatarstānas Republikas Valsts tēlotājmākslas muzejā, Kazaņā, Krievijā (2021), kā arī citās izstādēs dažādās Latvijas, Lietuvas, Polijas pilsētās.

Sigija Šķēle-Tomiņa (1982) ir interjera dizainere un topošā grafiķe, šobrīd darbojas monotipijas, linogriezuma un vitogrāfijas tehnikās. Dzimusi Madonā, pašlaik dzīvo Jēkabpilī un strādā Jēkabpils Mākslas skolā. 2017. gadā ieguvusi bakalaura grādu mākslā un interjera dizainera kvalifikāciju Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, šobrīd studē DU PMSP „Māksla” specializācijā „Grafika”. Piedalās grupu izstādēs, starp kurām nozīmīgākās ir Latgales mākslinieku darbu izstāde „RUDENS 2019. Latgales kods” (Kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē) un grafikas izstāde “WORLD VIBRATIONS” 2022 (Varsaw school of Information Techology).

Laipni aicinām apmeklēt Jeļenas Koževņikovas un  Sigijas Šķēles-Tomiņas grafiku izstādi „BALTS, VĒL BALTĀKS” no 2023. gada 6. decembra līdz 2024. gada 31. janvārim!

Izstādes kuratore:
Dr.art. Zeltīte Barševska
DU PMSP „Māksla” direktore
zeltite.barsevska@du.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!