Šobrīd Daugavpilī

Dziesmu un deju svētku dalībnieku aicina piedalīties “Balsu talkā” Kultūras ziņas

1344
Dziesmu un deju svētku dalībnieku aicina piedalīties “Balsu talkā”

Līdz XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēgumam sociālās iniciatīvas “Balsu talka” organizatori aicina Latvijas iedzīvotājus veltīt vien dažas minūtes sava laika un ierunāt vismaz piecus teikumus vietnē “Balsutalka.lv” un tādējādi sniegt savu ieguldījumu, lai modernās tehnoloģijas, piemēram, virtuālie asistenti (“Siri”, “Google Assistant”), un mākslīgais intelekts pēc iespējas drīzāk kvalitatīvi apgūtu latviešu valodu. Iesaistot svētku dalībniekus, mērķis ir savākt 500 ierunātas stundas līdz jūlija sākumam.

Lai piedalītos šajā sociāli un tehnoloģiski nozīmīgajā projektā, interesentiem ir jādodas uz tīmekļa vietni balsutalka.lv, jāizvēlas teikums un tas jāierunā. Ierunāšanai tiek piedāvāti dažādi teksti. Sadarbībā ar Dziesmu un deju svētku rīkotājiem,Latvijas Nacionālo kultūras centru, svētku nedēļā akcijā īpaši tiks aicināti piedalīties vairāk nekā 40 000 svētku dalībnieki no visas Latvijas.

“Balsu talkas” mērķis ir apkopot daudzveidīgus latviešu valodas runas paraugus, izveidojot atvērtu un brīvi pieejamu cik iespējams plašu latviešu valodas runas datu kopu. Līdz Latvijas iedzīvotājiem tik nozīmīgā notikuma, proti, Dziesmu un deju svētku beigām, mēs ceram, ka izdosies iegūt vismaz 500 stundu balss ierakstu. Ja piedalīsies vismaz puse dalībnieku, tas būs iespējams,” teic Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošā pētniece Ilze Auziņa.

Savukārt UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika uzsver projekta kultūrvēsturisko nozīmīgumu: “Dziesmu svētkos mēs svinam ne vien skaistos skaņdarbus, dejas un tērpus, bet arī darbu un pastāvīgo ieguldījumu, ko tradīcijā pastāvīgi iegulda plašā Dziesmu svētku kopiena. Iespēja ar savu balsi atsaukties “Balsu talkai” paplašinās dalībnieku svētku pieredzi, kuplinot latviešu valodas klātbūtni digitālajā vidē.”

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas vadītājs Pēteris Jurčenko norāda, ka lielākā daļa latviešu valodas runas datu, ko pašlaik izmanto valodu tehnoloģiju uzņēmumi, nav brīvi pieejami: “Tas kavē īstenot plašākus pētījumus un inovācijas. Lai iegūtu pēc iespējas vairāk un daudzveidīgākus runas datus, mums ir nepieciešama visas sabiedrības iesaiste. No tā ieguvēji būs visi tie cilvēki, kuru ikdienā izmanto modernās tehnoloģijas, jo tās “sapratīs” un “komunicēs” latviešu valodā.“

Jāpiebilst, ka sociālā iniciatīva “Balsu talka”" turpināsies visu 2023. gadu. Tās mērķis ir iegūt dažādu balsu ierakstus, tostarp ar izlokšņu iezīmēm un akcentiem. Dalībnieku vecumam, dzimumam un tautībai nav nozīmes – jo daudzveidīgāki būs balsu paraugi latviešu valodā, jo vērtīgāk. Līdztekus tam šī ir arī kultūrvēsturiski nozīmīga iniciatīva, jo Latvijā un diasporā ierunātie balsu paraugi tiks saglabāti un nodoti nākamajām paaudzēm.

“Balsu talkā” paraugu vākšanai tiek izmantota starptautiski plaši pazīstamā platforma “Mozilla Common Voice”, kur balsu ieraksti tiek vākti daudzās valodās. Latviešu valodā pašlaik ierunātas ir tikai 110 stundas.

Par sociālo iniciatīvu “Balsu talka”:

“Balsu talku”" organizē LU Matemātikas un informātikas institūts, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Projektu atbalsta Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna projekts “Valodu tehnoloģiju iniciatīva”.

 

Papildu informācija:

Līga Kleina, iniciatīvas komunikācijas konsultante

T.: 29691406

E.: balsutalka@lumii.lv

www.balsutalka.lv