Digitālās bibliotēkas atklāšanas pasākumā Daugavpilī runās par digitālā kultūras mantojuma publisku un legālu pieejamību Kultūras ziņas
15. maijā Daugavpils Universitātē ar pasākumu “Kultūras un atmiņas institūcijas Digitālajai bibliotēkai: digitālā kultūras mantojuma publiska un legāla pieejamība” noslēgsies Digitālās bibliotēkas (https://digitalabiblioteka.lv) atklāšanas pasākumu cikls Latvijas reģionos. Pasākumu Daugavpilī rīko Digitālās bibliotēkas partnerorganizācija – Kultūras informācijas sistēmu centrs – sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku.
Pasākumā tiks uzsvērta kultūras mantojuma iespējami plašas un publiskas pieejamības nozīme tiešsaistē, tādējādi nodrošinot sabiedrībai vienlīdzīgu piekļuvi kultūras saturam un veicinot tā izmantojumu izglītībā un tūrismā, kā arī daudzveidīgu un radošu atkalizmantošanu. Līdz ar digitālā kultūras mantojuma pieejamības nozīmi aktualizēsim arī jautājumu par legālu piekļuvi. Lai palīdzētu kultūras un atmiņas institūciju speciālistiem noteikt krājumā esošo priekšmetu autortiesību statusu, vienlaikus ar Digitālās bibliotēkas izveidi radīta Autortiesību pārvaldības un licencēšanas informācijas sistēma, kas risina autortiesību un piekļuves tiesību noteikšanu un paplašina iedzīvotājiem kultūras mantojuma izmantošanas iespējas tiešsaistē.
Pasākumu atklās Domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš, Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone un Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālās attīstības departamenta direktore Karīna Bandere. Prezentācijās tiks stāstīts par Digitālās bibliotēkā pieejamo saturu un meklēšanas iespējām, tostarp par Digitālajā bibliotēkā atrodamo arhīvos uzkrāto mantojumu un par kultūras pieminekļu digitalizāciju, kā arī par satura legālas pieejamības nodrošināšanas risinājumiem un praktiskajiem rīkiem. Savukārt, pasākuma otrajā daļā dažādu reģionālo organizāciju pārstāvji dalīsies pieredzē par kultūras mantojumu piedāvājuma veidošanu publiskajā telpā un stāstīs par savu redzējumu sadarbības veidošanā, lai veicinātu mantojuma pieejamību un izmantošanu pēc iespējas plašākam sabiedrības lokam, tai skaitā tūrisma attīstībai.
Digitālās bibliotēkas vadošie partneri ir Latvijas Nacionālais arhı̄vs, Kultūras informācijas sistēmu centrs, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde un Latvijas Nacionālā bibliotēka. Digitālajā bibliotēkā pašlaik ir pieejami vairāk nekā 3,8 miljoni digitālo vienību no arhīviem, muzejiem, bibliotēkām, dažādām kultūras iestādēm, kā arī no privātkolekcijām. Vietne tapusi septiņu gadu laikā, un tās veidošanu līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Latvijas valsts.
Digitālajā bibliotēkā satiekas kultūras mantojums, stāsti un cilvēki.
Informācija kontaktiem:
Ilma Elsberga,
Kultūras informācijas sistēmu centra projekta vadītāja asistente
Tālr. 29119713; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv