Daugavpils Tautas lietišķās mākslas studiju “Latgale” un “Klūga” dubultjubilejas izstāde "45 un 45!" Kultūras ziņas
Ceturtdien, 6. februārī, plkst. 16.00 Tautas lietišķās mākslas studiju “Latgale” (keramika) un “Klūga” (pinumi) aicina uz savu dubultjubilejas izstādi "45 un 45!" Izstādi papildina Ludzas meistares Anitas Lukačas darinātie audumi.
Izstādē apskatāmi tautas lietišķās mākslas darbi, kas ir tapuši pēdējo gadu garumā un ļauj sajust meistaru mūsdienīgo pieeju šiem senajiem arodiem. Izstādi papildina meistares Anita Lukačas tekstils. Aušanas prasmes Anita apguva no mammas. Laikam ejot, sirdslieta kļuva par profesiju. Ludzas novadā lauku mājās “Rudzupuķe” Anita Lukača pasniedz meistarklases, demonstrē aušanas un klūgu pīšanas procesu, kā arī pēc pasūtījuma auž segas, paklājus, grīdas celiņus un audumus tautas tērpiem.
1980. gados Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja paspārnē pulcējās seno amatu pratēji un viņu domubiedri, nodibinot studijas un iegūstot Tautas lietišķās mākslas studiju nosaukumus. Gadu gaitā studija “Latgale” attīsta un saglabā vienu no senākajām tautas mākslas nozarēm – podniecību, un studija “Klūga” – popularizē daudzveidīgu pīšanas tehniku.
Studijā “Latgale” kopš dibināšanas kopā darbojas gan Tautas mākslas meistari, gan amatnieki, gan keramiķi ar akadēmisko mākslas izglītību, kas tai piešķir īpašu kvalitāti. Pirmais tās vadītājs bija Jānis Žugovs, no 1981. līdz 1992. gadam studiju vadīja Ausma Skirmante, bet kopš 1996. gada – Lilija Zeiļa. No 2010. gada studija “Latgale”, kurā ir 15 vietējie keramiķi, darbojas Daugavpils Māla mākslas centrā. Līdzās Latgales keramikas tradīciju kopšanai, keramiķi pievēršas arī mūsdienīgai keramikas mākslai. 2022. gadā studija prezentēja savu katalogu “Latgale”.
Savos pirmsākumos studija “Klūga” kopā ar muzeja darbiniekiem brauca ekspedīcijās, lai iepazītu vietējās klūgu veidošanas tradīcijas. Tā ātri ieguva atpazīstamību, rīkojot izstādes Latvijā un ārzemēs. Tās vadītājs no pirmsākumiem ir Viktors Kuhaļskis. Studijā darbojas 21 pinējs. Amatnieki nepārtraukti pilnveido savu meistarību, ievieš jaunus pinēju tehnikas paņēmienus, uzlabo materiāla apstrādes kvalitāti, saglabājot tā dabiskās īpašības, kā arī veido smalkus pinumus, izmantojot īpašas pīšanas tehnikas.
Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” un “Klūga” piedalās dažādos lokāla, valsts un starptautiska mēroga kultūras dzīves notikumos: studijas vienmēr piedalās vērienīgajās Dziesmu un Deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādēs, kā arī citās izstādēs, gadatirgos, mūzikas un mākslas festivālos.
Izstāde apskatāma līdz 2025. gada 1. jūnijam
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
museum@daugavpils.lv
www.dnmm.lv