Šobrīd Daugavpilī

BKC aicina apskatīt ainavas Aivara Siliņa retrospektīvā Kultūras ziņas

909
BKC aicina apskatīt ainavas Aivara Siliņa retrospektīvā

2022.gada 29.janvārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) atklāta profesionālā fotogrāfa Aivara Siliņa personālizstāde “Retro”. Melnbaltajās fotogrāfijās ir attēlotas Latvijas, Baltkrievijas un Krievijas ainavas, kas fotografētas pirms daudziem gadiem dažādu braucienu laikā. Skatītājs varēs novērtēt dabas skaistumu un veco bilžu izgatavošanas tehniku uz papīra, ķīmiskajā veidā.

“Daba un skaistums, mīlestība un talants, sirsnība un harmonija – tas viss apvieno fotogrāfijas vienā veselumā”, atzīmēja Baltkrievu kultūras centra vadītāja Žanna Romanovska, atklājot fotoizstādi. Šie fotoattēli jau pirms daudziem gadiem tika eksponēti BKC vecajā birojā, taču šoreiz ekspozīciju papildināja aparatūra vintāžas stilā.

Aivars Siliņš dzimis 1940.gadā Daugavpilī. Ģimene nonāca pirmo deportāciju sarakstā. Līdzjūtīga kaimiņiene paguva pabrīdināt māti ar diviem maziem dēliem, un viņi nenāca uz mājām, bet tēvu aizveda. Viņš ir apglabāts kaut kur Igarkas pilsētā, aiz polārā loka, mūžīgā sasaluma zonā. Aivars, Roberta dēls, vēlāk mēģināja atrast tēva kapavietu, bet bez rezultātiem. Kara laikā vecāku māja tika bombordēta, ģimene meklēja sev kādu stūrīti. Kā uzskata A.Siliņš, fakts par tēvu anketā aizvēra viņa priekšā visu profesionālo mācību iestāžu durvis. Viņš agri sāka strādāt par palīgstrādnieku būvlaukumā. Nodarbojās ar velosportu un sasniedza sporta meistara līmeni. Kad parādījās mērķis nopirkt automobīli, pateicoties jauniešu ceļazīmei, devās strādāt uz Toljati un no turienes atveda “Žiguli”, otro pilsētā, par ko arī bija ļoti lepns.

Tieši tad, Toljati 1970.gadu sākumā, A.Siliņš paņēma rokās fotoaparātu “Zenit” un sāka filmēt ne tikai draugus, bet arī ainavas. Vietējās dabas skaistums raisīja māksliniecisku redzējumu jaunā cilvēka dvēselē, turpmāk tas pārvērtās par iemīlēšanos fotogrāfijā un deva atspērienu profesionālajam darbam ar fotogrāfiju – A.Siliņš strādāja par fotogrāfu studijā. Iespējams, “mākslinieciskā dzīsla” tika nodota caur gēniem no mātes, kurai nebija speciālās izglītības, taču viņa skaisti zīmēja.

Melnbaltajās fotogrāfijās ir attēlotas bērzu birzis, ozolu un liepu alejas, lielās upes un mazās upītes, lauku plašumi un Latvijas, Baltkrievijas un Krievijas ziemas aizraujošās ainavas. Fotoaparāts “Zenit” un visa aparatūra fotogrāfiju izveidei drukātajā veidā joprojām glabājas bēniņos. Ir sapnis tur izveidot muzeja “retumu stūrīti”. Bet pagaidām visas šīs lietas ir apskatāmas BKC ekspozīcijā kā loģisks fotoizstādes papildinājums.

Pieticīgais un inteliģentais Aivars, stāstot par sevi un izstādi, nebija runīgs. Pēc autora atzinuma, izstādē ir piedāvāti labākie kadri, kas veltīti mīļajai Latvijai un mīļākajai sievietei – sievai Zinaīdai Siliņai. Pateicoties viņai, Aivars iepazinās ar baltkrievu kultūru, iestājās baltkrievu biedrībā “Uzdim”, un šī latviešu – baltkrievu ģimene ir harmoniska savos dzīves mērķos un vaļaspriekos, par ko arī pastāstīja atklāšanas svētkos.

Aivara Siliņa fotoizstāde “Retro” būs pieejama apskatei BKC apmeklētājiem (Alejas ielā 68-1A) līdz 2022.gada 27.martam darbadienās, no 9.00 – 17.00, “zaļajā režīmā”.

Šis pasākums ir saturiski radniecīgs Daugavpils pieteikumā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulam iekļautajām idejām. #daugavpils2027 #kopīgavaloda #даугавпилс2027 #общыйязык #LinguaFranca2027 #ECoC2027

 

 

Informāciju sagatavoja:

Marija Pometjko,

Baltkrievu kultūras centra metodiķe