Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Bibliotēkā būs aplūkojami gleznotāju apvienības “V.I.V.A.” gaismas stāsti Kultūras ziņas

100
Bibliotēkā būs aplūkojami gleznotāju apvienības “V.I.V.A.” gaismas stāsti

Trešdien, 2. aprīlī, plkst. 16.00 Daugavpilī, Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks gleznotāju apvienības “V.I.V.A.” izstādes “Četri stāsti par gaismu” atklāšanas pasākums, kurā apmeklētājiem būs iespēja ne tikai baudīt gleznas, bet arī satikt to autores.

Gleznotāju apvienība “V.I.V.A.” dibināta 2006. gadā. Tajā darbojas četras Latgales gleznotājas – Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa. Nosaukums veidots no viņu vārdu pirmajiem burtiem, taču tulkojumā no latīņu valodas tas nozīmē “Lai dzīvo!”, kas lieliski raksturo radošā kvarteta mākslinieciskās darbības rezultātu. 

Viens no galvenajiem iedvesmas avotiem mākslinieču gleznās ir gaisma, un katra to interpretē savādāk. Vēsmas gleznotās gaismas ir spilgtas, rotaļīgas un dzirkstošas – tās atgādina saulrieta krāsu un dinamiku, kur katrs stariņš ir kā dzīvotspējas un kustības simbols. Ilzes gleznās gaisma ir mierīga, precīza un koncentrēta, kā saules staru spēks pusdienlaikā, kad viss apkārt šķiet pilnīgā līdzsvarā. Vijas gleznotās gaismas ir maigas, it kā gleznotas ar pieskārienu – tās ir sievišķīgas, dzidras un apgaismo pasauli tā, kā to var piedzīvot krēslas stundā, kad diena pamazām pāriet naktī. Savukārt Agras gleznās ir saullēkta gaismas – spilgtas, spirgtas un pārliecinošas, kas no rīta gaismo pasauli ar nepārspējamu dzīvotspējas spēku un enerģiju.

Mākslinieču mērķis ir atklāt Latvijas ainavas daudzveidību, aktualizēt un popularizēt Latvijas ainavas glezniecības tradīcijas. Katrs darbs šajā izstādē sniedz dziļāku izpratni par to, kā gaisma var veidot noskaņu un pastiprināt stāstus.

Gleznotāju apvienība “V.I.V.A.” ir piedalījusies vairāk nekā 39 izstādes Latvijā un ārzemēs. Katru gadu apvienības gleznotāju darbus var skatīt Latgales reģiona mākslinieku izstādēs Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē un Rotko muzejā Daugavpilī, Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā darbu izstādēs, kā arī citās gleznotāju kopīgajās izstādēs.

Latgales mākslinieces aktīvi iesaistās arī citās vizuālās mākslas aktivitātēs. Viņas ir pārstāvējušas Latgali plenēros Latvijā, Lietuvā, Somijā, Portugālē un Turcijā.

Izstāde “Četri stāsti par gaismu” Latgales Centrālajā Bibliotēkā būs aplūkojama līdz 23. maijam.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!