Šobrīd Daugavpilī

Baltkrievu projekts “Kultūru ziedēšana” turpinās ar dialogu par mākslu Kultūras ziņas

288
Baltkrievu projekts “Kultūru ziedēšana” turpinās ar dialogu par mākslu

Baltkrievu kultūras centra (BKC) pētnieciskais projekts “Kultūru ziedēšana”, kas demonstrē Daugavpils nacionālo kultūru daudzveidību, turpinās. 2023.gada 10.februārī tā ietvaros notika tikšanās, kuras tēma bija māksla. Tajā piedalījās ebreju, vāciešu un tatāru kopienas.

Pasākums tika atklāts ar liriskām dziesmām kora kapellas “Spadčina” (mākslinieciskais vadītājs Sergejs Bratusevs) izpildījumā.

“Kultūru ziedēšanas” tikšanās tēma un formāts katru reizi mainās. Janvārī, tiekoties ar latviešu un lietuviešu biedrību pārstāvjiem, dalījāmies “Kaļadu” (Ziemassvētku) tradīcijās. Bet februāra pasākumā tika meklēti saskares punkti mākslā. Nesen apritēja 130 gadu, kopš dzimis ebreju izcelsmes franču mākslinieks ar baltkrievu saknēm Haims Sutins. Kāds atklājis sev jaunu vārdu, bet kāds smēlies daudz jaunas informācijas no muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” vadītāja Josifa Ročko izzinošā ziņojuma.

Pasaules līmeņa ekspresionists Haims Sutins (1893-1943) dzimis daudzbērnu nabadzīgā ebreju drēbnieka ģimenē Baltkrievijas pilsētiņā Smiloviči. Reliģiozie vecāki dēla aizraušanos ar gleznošanu uztvēra ārkārtīgi negatīvi, tāpēc ar zīmēšanu apsēstais jaunietis 14 gadu vecumā aizbēga uz Minsku, kur apmeklēja zīmēšanas skolu. Pēc tam studēja Viļņā, bet 20 gadu vecumā Haims devās uz Franciju, tur arī studēja glezniecību Parīzes smalko mākslu akadēmijā. Ģeniālā mākslinieka liktenis bija smags un traģisks. Haims Sutins dzīves laikā kļuva atpazīstams un pieprasīts, viņa gleznas tika izstādītas ārzemēs, tās pirka kolekcionāri. Viņš nodzīvoja spilgtu, bet īsu mūžu. Miris Parīzē pēc neveiksmīgas ķirurģiskas operācijas.

Josifs Ročko dalījās savos personīgajos iespaidos pēc Smiloviču pilsētas apmeklējuma, kur 2008. gadā tika atklāts muzejs “Haima Sutina telpa” (“L' Espace de Soutine”). Lai gan muzejā nav mākslinieka oriģināldarbu, tomēr ir daudz interesantas informācijas par viņu un citiem Parīzes skolas dalībniekiem no Baltkrievijas. Mākslinieka dzimtenē ir trīs gleznas, ko banka iegādājusies izsolēs. Pašlaik H.Sutina gleznas tiek pārdotas par pasakainām cenām un prezentētas slavenajos pasaules muzejos.

Vakars turpinājās ar baltkrievu kultūras iepazīšanu. Kopā ar deju ansambli “Ļanok” (mākslinieciskā vadītāja Marina Meduņecka) viesi aizrautīgi apguva baltkrievu deju “Padispaņ”.

Katras kultūras neatņemama sastāvdaļa ir tās tautas virtuve. Mielojoties ar “draņikiem”, viesi aizrautīgi stāstīja par savām tradīcijām, atcerējās “pirmspandēmijas” kopīgos festivālus un pasākumus.

 Pasākuma noslēgumā Baltkrievu kultūras centra vadītāja Žanna Romanovska atgādināja par nacionālo kultūru kopīgo tikšanās nozīmi un katram viesim pasniedza baltkrievu suvenīru – lelli-talismanu, baltkrievu dekoratīvi lietišķās daiļrades paraugu, ko veidojuši BKC darbinieki.

Nacionālo kultūru tikšanās turpināsies martā ar pavasara saukšanas svētkiem, bet maijā, dialoga un attīstības vārdā, Vienības namā notiks kopīgs koncerts, veltīts Pasaules kultūras daudzveidības dienai.

 

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centra metodiķe

Marija Pometjko