Dabīgā puķu pļava un kukaiņu namiņi Esplanādes parkā
Melnā skudra Lasius niger Black garden ant Чёрный садовый муравей |
Latvijā viena no visbiežāk sastopamām skudru sugām. Ļoti aktīva barības meklējumos un veidojot jaunas ligzdas. Parasti litgzdā ir tikai viena ciltsmāte un ap 5000 darbaskudru. Pārtiek gan no augu, gan dzīvnieku barības.
Izplatīta dārzos, parkos, apstādījumos. Parasti ligzdu veido zem akmeņiem, arī iztrupējušā koksnē.
Savos barības meklējumos melnā skudra ir biežs „kukaiņu mājas” viesis.
Vientuļās bites Apoidea Solitary bees Одиночные пчелы |
Latvijā to ir apmēram 250 sugu. Nozīmīgs augu aputeksnētājs. Katra sievišķā dzimuma bite ir māte. Katra atsevišķā bite veido savu ligzdu, šīm bitēm nav darba bišu. Bites vientuļnieces neražo medu un vasku.
Vientuļās bites iekārto ligzdas dobos augos, piemēram, niedrēs, bet visbiežāk tuneļos zemē.
Vientuļās bites ir pastāvīgas „kukaiņu mājas” iemītnieces.
Divpunktu mārīte Adalia bipunctata Two spot ladybird Двухточечная коровка |
Latvijā ir ap 50 sugu mārīšu. Divpunktu mārīte ir sastopama visbiežāk. Sastopamas parkos un dārzos, retāk lauku platībās. Tās pārtiek no laputīm (var apēst līdz 100 laputīm dienā), lapu blusiņām, kukaiņu oliņām, maziem kāpuriem. Mārītes izdala indīgu vielu kantaridīnu, tādēļ lielāki plēsīgie kukaiņi un pat putni tās neēd. Gada laikā attīstās viena divas mārīšu paaudzes.
Mārītes „kukaiņu mājā” uzturas sliktos laika apstākļos un ziemo.
Vientuļās bites Apoidea Solitary bees Одиночные пчелы |
Sīki un nelieli, metāliski zili, zaļi un sarkani zaigojoši kukaiņi. Mīl siltumu, novērojami uz koka ēku sienām, stabiem, vecu priežu stumbriem, mālainās un smilšainās nogāzēs, kur meklē saimniekdzīvnieku aliņas. Krāšņlapsenes ir kleptoparazīti, kas iedēj oliņas pārsvarā citu lapseņveidīgo ligzdās, kur tās kāpurs apēd saimnieka izdēto olu vai kāpuru un pēc tam barojas ar tam paredzētajiem pārtikas krājumiem.
Krāšņlapsenes „kukaiņu mājā” uzturas gan siltajos gada mēnešos, gan ziemo.
Ūsaiņi Monochamus Longhorn beetle усачи |
Ūsaiņi ir vaboles ar garām, segmentētām ūsām, bieži garākām par ķermeņa garumu, reizēm 2-3, pat 4-5 reizes garākas. Vaboles ir labas lidotājas. Ūsaiņi pieder pie koksngraužu dzimtas. Priežu un egļu kaitēkļi. Kāpuri ir sēņu sporu pārnēsātāji skujkoku koksnē, izraisot koksnes zilējumu un trupi.
Ūsaiņi „kukaiņu mājā” ir sastopami starp dažāda izmēra baļķiem, kur paslēpušies no sliktiem laika apstākļiem vai meklē piemērotu vietu olu izdēšanai.