«Martinsona mājas» izveide - nestandarta risinājumi un sagatavotā ekspozīcija Pilsētas ziņas
Daugavpils cietoksnī, netālu no Marka Rotko mākslas centra, turpinās darbs pie izstāžu telpas izveidošanas uz 7. bastiona pulvera noliktavas bāzes, kas nākotnē pārvērtīsies par «Martinsona māju». Šī vieta būs pilnībā veltīta Daugavpilī dzimušajam izcilajam keramiķim Pēterim Martinsonam (1931–2013) – šeit atradīsies viņa darbi un ar biogrāfiju saistītie priekšmeti.
(Šī publikācija ir sagatavota ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Daugavpils pilsētas dome un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli).
Pulvera noliktavas restaurācija, kas tiek realizēta ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas finansiālu atbalstu, norisinās saskaņā ar stingriem vēsturiskā autentiskuma kritērijiem. Jumts, kas bija jāpazemina līdz oriģinālajam līmenim, tagad ir pilnībā pabeigts. Tika atjaunotas arī ventilācijas caurules, kas bija izbūvētas 19. gadsimtā, lai apkarotu mitrumu. Apjomīgie darbi veikti arī pašas noliktavas iekštelpās. Šeit ne vien no jauna ievilka komunikācijas un izveidoja starpsienas, bet arī veica fermentēšanas tvertņu sarežģītu daļēju demontāžu. Uz šādu risinājumu uzstāja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, un tas ietekmēja arī būvdarbu plānu – visu darbu pabeigšana tika pārcelta uz šī gada oktobri.
Pie pulvera noliktavas turpinās teritorijas labiekārtošana, rotaļu laukuma ierīkošana, amatnieku tirdzniecības vietas izveide un citi darbi. Pēc tam šeit iestādīs ābeles, tādējādi atjaunojot ābeļdārzu, kas te atradās iepriekš.
«Martinsona māja» kļūs par nozīmīgo Marka Rotko mākslas centra kompleksa papildinājumu. Centra speciālisti uzsver, ka ekspozīcija jau ir sagatavota izvietošanai jaunajās telpās. Papildus Pētera Martinsona fotogrāfijām un personīgajām mantām, Centra fondos ir vēl apmēram 600 viņa darbu.
Jaunās telpas ļaus ne vien saglabāt Pētera Martinsona mantojumu, bet arī pastāstīt par to reģionālajā līmenī. Meistara vārds ir plaši pazīstams ārzemēs, taču daudzi to atklās šeit, keramiķa dzimtenē.
Būvdarbus īstenos Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projektā Nr. LV-RU-002 “Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā un Krievijā” (LV-RU HERITAGE). Vairāk informācijas par projektu: https://ej.uz/LV-RU-002
Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.