VUGD atgādina: kūlas dedzināšana ir bīstama un sodāma rīcība Pilsētas ziņas
Ik gadu, līdz ar pavasara iestāšanos, Latvijā sāk dedzināt kūlu. Neraugoties uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) nemitīgiem atgādinājumiem, ka sausās zāles dedzināšana var nopietni apdraudēt ne vien dabu un dzīvniekus, bet arī cilvēku īpašumus un dzīvības, aizvadītajā nedēļas nogalē Daugavpilī un tās apkaimē vien reģistrēti vairāki nekā 20 šādi ugunsgrēki.
Pērn Latvijā kopumā reģistrēti 1379 kūlas ugunsgrēki, no 384 Latgalē reģistrētajiem zāles dedzināšanas gadījumiem 212 notika Daugavpils pilsētā (128) un novadā (84). Daugavpilī izdega 86,5 ha, Daugavpils novadā - 146,5 ha lielas platības.
Šogad laika periodā no 1.janvāra līdz 28.martam Latvijā reģistrēti jau 180 kūlas ugunsgrēki, Latgalē – 43, 30 no tiem – Daugavpilī (15) un Daugavpils novadā (15). Līdz ar sausāka un siltāka laika iestāšanos, pērnās zāles dedzināšana uzņem apgriezienus: aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 26.marta plkst. 06.30 līdz 29.marta plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales reģiona brigāde saņēma 11 izsaukumus uz degošu kūlu Daugavpils novadā un 11 – Daugavpils pilsētā. Lielākais ugunsgrēks plosījās Daugavpilī, Blaumaņa ielā, kur izdega 47 hektāri. Tā likvidēšana prasīja vairāk nekā 3,5 stundas.
Pēc speciālistu atzinuma, kūlas ugunsgrēki nodara būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai, un ir īpaši bīstami ar to, ka degšana, īpaši vējainā laikā, jebkurā brīdī var kļūt nekontrolējama, liesmām iznīcinot ne vien pērno zāli, bet arī plašas teritorijas, mežu un īpašumus, un pat laupot cilvēku dzīvības.
Priekšā ir garās svētku brīvdienas, kad daudzi dosies pie dabas, bet ugunsdzēsēji jau gatavojas darbam pastiprinātā režīmā. Iedzīvotāji tiek aicināti uzmanīgi apieties ar uguni, lai smēķēšanas vai ugunskura dedzināšanas rezultātā neizceltos postošs kūlas ugunsgrēks.
VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta, bīstama un sodāma rīcība, par kuru Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā un Administratīvās atbildības likumā paredzēta administratīvā atbildība no 280 līdz 700 euro (no 56 līdz 140 naudas soda vienībām, viena naudas soda vienība ir 5 euro).
Arī zemes īpašniekiem jāatceras, ka viņu pienākums ir sakopt savu teritoriju, tajā skaitā, pļaujot zāli, lai neveidotos kūla, kā arī 10 m platu joslu ap ēkām attīrīt no sausās zāles un kultūraugu atliekām. Atbilstoši ugunsdrošības un ugunsdzēsības likuma 55.pantam “Ugunsdrošības prasību” neievērošana, par normatīvajos aktos noteikto ugunsdrošības prasību neievērošanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai no 30 līdz 280 euro (no 6 līdz 56 naudas soda vienībām, viena naudas soda vienība ir 5 euro), bet juridiskajai personai — no 280 līdz 1400 euro (no 56 līdz 280 naudas soda vienībām, viena naudas soda vienība ir 5 euro),
Pašvaldības policija ir iekļāvusi patrulēšanas maršrutos teritorijas, kur potenciāli var notiks kūlas ugunsgrēki, un regulāri tās apseko, taču arī ikvienam iedzīvotājam, gadījumā, ja viņš redz, ka ir izcēlies kūlas ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!
Nereti kūlas ugunsgrēki izceļas bērnu un pusaudžu neapdomīgas rīcības rezultātā. Tāpēc VUGD ir sagatavojis arī informatīvo materiālu kopumu, kura mērķis ir izglītot un atgādināt par to bīstamību.
Informatīvie materiāli ir sagatavoti divām vecuma grupām: 1.–4.klasei, kā arī 5.klasei un vecākiem bērniem un jauniešiem. Izvērtējot bērna spējas, šos materiālus iespējams izmantot arī citās vecuma grupās. Materiāli palīdzēs uzzināt, kas ir kūlas ugunsgrēks, ko darīt, lai tie neizceltos, kā arī ko darīt, ja esi pamanījis kūlas ugunsgrēku, kas jāsaka, piezvanot uz 112. Šīs zināšanas noderēs ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem un pedagogiem.
https://www.vugd.gov.lv/lv/kulas-ugunsgreku-bistamiba
VUGD mājas lapa, sadaļā “Izglītojoši materiāli bērniem un jauniešiem/ Kūlas ugunsgrēku bīstamība”.
Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa