Latgales Centrālajā bibliotēkā skatāma izstāde "Vecāki – Vienlīdzīgas iespējas" Pilsētas ziņas

34
Latgales Centrālajā bibliotēkā skatāma izstāde

Trešdien, 2.oktobrī, plkst. 17.00 Daugavpilī, Latgales Centralās bibliotēkas Lietotāju apkalpošanas nodaļā (Rīgas ielā 22a), notiks Zviedrijas vēstniecības piedāvātās ceļojošās izstādes "Vecāki – Vienlīdzīgas iespējas" atklāšana.
Veidojot izstādi “Vecāki – vienlīdzīgas iespējas”, dokumentālie fotogrāfi Ēlina Berge (Elin Berge) un ir Artūrs Ķipsts Zviedrijā un Latvijā fotografējuši vecākus, kuri cenšas dzīvot vienlīdzīgu dzīvi. Ne tāpēc, ka viņiem tas būtu jādara, bet tāpēc, ka viņi to vēlas.

Bērna dzīves pirmie gadi ir ļoti īpaši. Vecāki izbrīvē laiku jaunai dzīvībai savā dzīvē, kas, iespējams, bija ļoti aizņemta jau iepriekš. Tas var būt saspringuma pilns un izaicinošs laiks, taču starp visiem pienākumiem, stresu un nogurumu mēs atrodam vienu kopīgu iezīmi, kas vieno visus vecākus, – mīlestību pret saviem bērniem.

Četru gadus vecā Henrija mamma Lauma, atzīst, ka, veidot vienlīdzību starp vecākiem ir svarīgi, jo bērns ir abu vecāku lēmums un atbildība: “Lai ģimene būtu laimīga un funkcionējoša, ir svarīgi vecākiem savā starpā sadalīt pienākumus pēc iespējas vienlīdzīgāk, atkarībā no katra iespējām."
“Mums ar sievu šķiet pašsaprotami dalīties visā, sākot ar finansēm un bērnu audzināšanu un beidzot ar mājas darbiem, lai mēs abi būtu līdzās bērniem, kamēr viņi aug. Būdams kopā ar viņiem, es redzu, kā bērni attīstās, un katru dienu jūtu viņu mīlestību un pieķeršanos,” saka 10 gadus vecā Olivera, 9 gadus vecā Viktora un 3 gadus vecā Oskara tētis Rikards.

1974. gadā Zviedrija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kas ieviesa bērna kopšanas atvaļinājumu gan mātēm, gan tēviem – tas bija būtisks solis ceļā uz lielāku vienlīdzību darba un ģimenes dzīvē. Lai vēl vairāk mazinātu dzimumu nevienlīdzību, Zviedrijā 2016. gadā tika pieņemts, ka katram no vecākiem trīs mēneši jāpavada bērna kopšanas atvaļinājumā bez iespējas nodot to otram – šāda norma Latvijā stājas spēkā no šī gada. Viens no būtiskiem šiem noteikumu rezultātiem ir tas, ka sievietēm nav jāizvēlas starp karjeru un ģimeni.

Ēlina Berge (dzimusi 1978. gadā) ir godalgota fotogrāfe un kinorežisore, kura jau daudzus gadus pievēršas tam, kā normas un varas struktūras ietekmē cilvēku dzīvi. Viņa galvenokārt strādā pie ilgstošiem dokumentāliem izstāžu, grāmatu un filmu projektiem. Viņas iepriekšējie darbi “Slöjor” (Plīvuri, 2006), “Drottninglandet” (Karalieņu zeme, 2009), “Kungariket” (Karaliste, 2015) un “Awakening” (Atmoda, 2020) ir guvuši lielu ievērību gan Zviedrijā, gan citur pasaulē. Berge ir Ziemeļvalstu fotogrāfu kolektīva “Moment” dalībniece, un starptautiskā mērogā viņu pārstāv “INSTITUTE artist”.
Artūrs Ķipsts (dzimis 1997. gadā) ir foto un video mākslinieks, kura pamata darbs norit vecāku organizācijā “Mammamuntetiem.lv” – top video atskati no ģimenēm veltītiem festivāliem, ģimeņu svētku un ikdienas gaitu foto stāsti, ekspertu interviju un diskusiju iemūžināšana bildēs. Pirmā nozīmīgākā fotogrāfa izstāde ir “Dzimis priekšlaikus”, kurā “Mammamuntetiem.lv” redaktoru veidotajām intervijām par priekšlaikus dzimušo bērnu ienākšanu ģimenē veidotas bilžu sērijas. Fotogrāfa aizraušanās ir attēlos noķert pasaules pilsētu ritmu, gaismas, mirkļus un noskaņu.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!