Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Topošās katlumājas ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm Pilsētas ziņas

770
Topošās katlumājas ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm

Otrdien, 2023. g. 3. oktobrī notika svinīgs pasākums – jaunbūvējamās katlumājas ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Katlumājas būvniecības projekts ir ārkārtīgi svarīgs Daugavpils siltumapgādes attīstībai, kā arī videi draudzīgā dzīvesstila stiprināšanai pilsētā, jo katlumāja darbosies ar koksnes šķeldu.

Kapsulas iemūrēšanas pasākumā piedalījās Daugavpils valstspilsētas pašvaldības, pašvaldības akciju sabiedrības “Daugavpils siltumtīkli”, ģenerāluzņēmēja SIA “MONUM” un būvuzrauga SIA “Dromos” vadība.

Projekta svarīgumu Daugavpils iedzīvotajiem skaidro Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš: “Jaunās šķeldas katlumājas būvniecība ir kārtējais svarīgais solis ceļā uz Daugavpils enerģētisko neatkarību, ko es redzēju kā mūsu stratēģisko mērķi, kļūdams par Daugavpils domes priekšsēdētāju. Pirmo soli mēs spērām, kad 2021. gadā uzbūvējām un 2022. gadā sākām ekspluatēt pirmo lielo šķeldas katlumāju SC-3 teritorijā. Šī katlumāja veiksmīgi strādā, starpapkures periodā nodrošinot visu pilsētu ar karsto ūdeni, bet ziemā – dodot vērā ņemamu pienesumu kopējo siltumražošanas izmaksu samazināšanā. Jaunā šķeldas katlumāja, ko būvējam pašlaik, vēl vairāk palielinās pilsētas iespējas diversificēt kurināmo, plānot un paredzēt siltumražošanas procesu, kā arī izvēlēties ekonomiski visizdevīgāko kurināmā veidu. Labākā manu vārdu ilustrācija ir cipari. Tātad, līdz 2022. gadam pilsēta pirka 52% no tai nepieciešamā siltuma no privātajiem ražotājiem. Pašlaik 90% no nepieciešamā siltuma mēs ražojam pašu spēkiem. Apkures tarifa lielums, ja netiktu uzcelta pirmā šķeldas katlumāja Ķīmiķu rajona apkaimē, 2022./2023.gg apkures sezonā varēja sasniegt līdz pat 350 EUR par 1 MWh. Bet pašlaik tas stabili turas ap 85 EUR par 1 MWh”.

PAS “Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis Aleksandrs Karpenko stāsta par jaunās katlumājas nozīmīgumu uzņēmuma modernizācijas kontekstā: “Daugavpils vēsturiski ir bijusi no viena kurināmā atkarīgā pilsēta. Sākumā tas bija mazuts, bet vēlāk – dabasgāze. Kurināt ar dabasgāzi ir diezgan viegli no tehnoloģiskā viedokļa, bet pēdējā laikā – sanāk pārāk dārgi. Tāpēc uzņēmumam bija steidzami nepieciešami citi, alternatīvie risinājumi, lai arī turpmāk nodrošinātu centrālo siltumapgādi par iedzīvotājiem pieejamām cenām. Es gribu pateikties Daugavpils domes vadībai par stratēģisko domāšanu un uzņēmību, par atbalstu mūsu projektu īstenošanai. Tieši šobrīd tiek veiktas vēsturiski lielākās investīcijas “Daugavpils siltumtīklu” attīstībā pēdējo 30 gadu laikā. Mūsu saražotās siltumenerģijas daudzumā būtiski pieaug no bioloģiskā kurināmā saražotās siltumenerģijas īpatsvars, kaut gan iepriekš, cik es zinu, daudzi bija ļoti skeptiski noskaņoti pret ideju tik lielu pilsētu kā Daugavpili kurināt ar koksnes šķeldu. Bet lūk, kad šī jaunā katlumāja tiks uzbūvēta, ap 75% no pilsētniekiem vajadzīgās siltumenerģijas laikā, kad āra temperatūra ir ap nulli grādu, mēs varēsim saražot no šķeldas”.

Savukārt SIA “MONUM” valdes loceklis Jānis Sproģis akcentē projekta tehniskā izpildījuma detaļas: “Gribu teikt paldies pasūtītājam par SIA “MONUM” komandai doto iespēju realizēt pasūtītāja ieceri - Daugavpils katlumājas būvniecību. Šis projekts ir pietiekoši tehniski izaicinošs gan uzstādīto jaudu apjoma (20 MW siltuma jauda ar papildus 4 MW dūmgāzu ekonomaizeiem un kopējo katlu mājas jaudu 24 MW), gan netipiskā katlumājas novietojuma dēļ. Tā ir iebūvēta kalna nogāzē, veidojot ērtu kurināmā– biomasas piegādi. Tāpat par izaicinošiem var dēvēt termiņus, kas nosprausti katlumājas būvniecībai. Līdz šim brīdim “MONUM” komanda ir labi tikusi galā ar paredzētajiem izaicinājumiem, kā arī, operatīvi iesaistoties pasūtītāja personālam, ātri ir rasti risinājumi neparedzētu situāciju atrisināšanai. Šī sadarbība un operativitāte ir iespējama pasūtītāja izvēlētās līguma formas dēļ, proti, mums ir noslēgts “design&build” (latviski – “projektē&būvē”) līgums, kurā gan izvēlētais risinājums, gan tā realizācija ir “MONUM” atbildībā”.

Projekta izmaksas pārsniedz 20 miljonus eiro, no kuriem 4 000 000 līdzfinansē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem. Būvdarbi ir jāpabeidz līdz 2023. gada beigām, bet jaunā gada sākumā ir ieplānoti ieregulēšanas un palaišanas darbi, tā, lai jaunajā katlumājā saražotā siltumenerģija tiktu izmantota daugavpiliešu mājokļu apsildei jau 2023./2024. apkures sezonā.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!