Tuvojas noslēgumam Nikolaja ielas apbūves atjaunošana Pilsētas ziņas
Par īsto Ziemassvētku dāvanu Daugavpils (Dinaburgas) cietoksnim, pilsētas iedzīvotājiem un tūristiem kļūs vēsturiskajā izskatā atjaunotais Nikolaja ielas posms – no Imperatora ielas krustojuma līdz cietokšņa apmeklētājiem pazīstamajiem kazemātiem ar griestos „iestrēgušo bumbu” (patiesībā – lidmašīnas tvertne).
Šī gada nogalē notiks gan pašas ielas, gan rekonstruēto tās apbūves objektu nodošana ekspluatācijā. Ēkā Nikolajā ielā 7 turpinās iekšējās apdares darbi, jau nākamgad šeit darbosies sabiedriskās tualetes tūristu vajadzībām, bet ēkas Nikolaja ielā 13 atjaunošanas darbi jau ir pabeigti – tā tiks izmantota kā saimniecības noliktava. Abās ēkās restaurētas un rekonstruētas durvis un logi pēc vēsturiskajiem analogiem, atjaunoti jumti vēsturiskajos profilos. Noliktavas ēciņā veikts ķieģeļu fasāžu atjaunošanas darbs ievērojamā platībā, jo to virsma bija stipri erodējusi un cietusi no mitruma.
Nikolaja ielas posmā, kas turpina labiekārtoto teritoriju apkārt Marka Rotko mākslas centam, tika atjaunots vēsturiskais cietokšņa ielu segums – dabīgais laukakmens, kā arī atbalstsiena pie kazemātiem no dabīgā granīta un mākslīgā dolomīta. Teritorija arī ir pielāgota personām ar funkcionālajiem traucējumiem, ierīkojot kustības joslas no gludākā granīta un margas.
Lielisko restaurāciju pirmoreiz savā „dzīvē” pārdzīvoja valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – Nikolaja vārti, kuri tika būvēti 1824.-1827. gadā. 4. decembrī notika autentisko vārtu divu koka vērtņu montāža savās vietās atpakaļ pēc restauratoru nopietnām pūlēm gandrīz gada garumā. Protēžu detaļas tika izgatavotas no Ilūkstes apvidū izaugušā ozola, apstrādātas ar Daugavpils novadā savāktajām sūnām un aukstā spiediena linu eļļu – lai jaunās detaļas izskatītos kā „novecojušās” un vērtnes kopumā tiktu nosargātas pret mitrumu. Taču saskaņā ar pieminekļu restaurācijas principus noteicošo „Venēcijas hartu”, visām jaunām detaļām un pārmaiņām restaurējamos objektos ir jābūt nolasāmām. Šīs vērtnes ir gandrīz 200 gadu vecās un tās ir vienas no retajām cietoksnī saglabājušajām 19. gs. 1. puses oriģinālajām koka galdniecības detaļām. Tādējādi to atgriešanās, pie kam teicamā restaurācijas kvalitātē, ir uzskatāma par ļoti labu un nopietnu simbolisku aktu.
Tāpat ir atjaunots gājēju koka tilts pār aizsarggrāvi, ierīkots autotransporta stāvlaukums Daugavas ielā un izbūvēts gājēju celiņš no stāvvietas līdz tiltam.
Būvdarbus Daugavpils pilsētas domes īstenojamā Eiropas reģionālās attīstības fonda projekta „Daugavpils cietokšņa Nikolaja ielas un tās apbūves atjaunošana” ietvaros veic SIA „Ditton Būve” pēc SIA „Rem Pro” izstrādātajiem tehniskajiem projektiem. Būvuzraudzību nodrošina SIA „Rem Pro”.
Projekta rezultātā tiks sakārtota Daugavpils pilsētas un cietokšņa ievērojama teritorija un infrastruktūra, tādā veidā veicinot tūrisma, uzņēmējdarbības un kultūras attīstību pilsētā, reģionā un valstī kopumā. Svarīga ir arhitektūras pieminekļu pielāgošana jaunām funkcijām, jo tas gan saglabā pašu ievērojamu objektu, gan nodrošina tā ilgtspējīgu izmantošanu un attīstību.
Projekta īstenošanas laiks: 24.11.2011. – 30.06.2014.
Projekta kopējās attiecināmās izmaksas sastāda 1 313 743 Ls, kur ERAF finansējums ir 85%, valsts budžeta dotācija – 3%, bet pašvaldības līdzfinansējums – 12%.
Projekta Nr. 3DP/3.6.1.1.0/11/IPIA/VRAA/018.
Projekta vienošanās Nr. 3DP/3.6.6.1.0/11/IPIA/VRAA/018/071.
Informāciju sagatavoja:
Artjoms Mahļins
Daugavpils pilsētas domes
Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra
eksperts projektu jautājumos
e-pasts: artjoms.mahlins@daugavpils.lv