IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Lielo pilsētu vadītāji Briselē pārrunā Kohēzijas fonda un Eiropas Sociālā fonda (ESF) prioritātes un finanšu apguvi Pilsētas ziņas

529
Lielo pilsētu vadītāji Briselē pārrunā Kohēzijas fonda un Eiropas Sociālā fonda (ESF) prioritātes un finanšu apguvi

4. aprīlī, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) biedri - lielo pilsētu domju priekšsēdētāji - Briselē tikās ar Eiropas Savienības (ES) komisāru pārstāvjiem un Reģionālās politikas ģenerāldirektora vietnieku Normundu Popēnu un pārrunāja kohēzijas politikas nākotni, iespējamo finanšu sadalījumu un Eiropas Sociālā fonda iespējas pēc 2013.gada.

 

Kohēzijas politika šobrīd Briselē un visās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir prioritāte un viena no apspriestākajām tēmām, jo šā gada jūnijā Eiropas Komisija plāno publicēt priekšlikumu par kohēzijas politikas prioritātēm un nosacījumiem nākamajam programmēšanas periodam pēc 2013.gada.

 

„Eiropas Komisijas pārstāvji vairākkārtīgi uzsvēra, ka finanšu instrumenti un to sadalījums kohēzijas politikas realizēšanai pēc 2013.gada būs saistīts ar to, kā mums veicas ar finansējuma apgūšanu šajā periodā, un apgūtie līdzekļi būs bāze sarunām par finansējumu nākamajā periodā. Tikpat svarīga būs naudas apgūšanas kvalitāte, jo attiecīgās uzraugošās institūcijas pievērš ļoti lielu uzmanību programmu un projektu kvalitātei, kā arī pieļauto kļūdu līmenim tajos. Smaga finansiālā situācija šajos gados bijusi ne tikai Latvijā, bet arī citās ES dalībvalstīs, tādēļ jebkura nekvalitatīva fonda apguve donorvalstīs var izraisīt bažas un diskusijas par piešķiramo līdzekļu apjomu un sadali nākamajā periodā," saka Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Jānis Kalviņš.

 

 Tikšanos laikā Eiropas Komisijas pārstāvji uzsvēra, ka gan kohēzijas politikai, kurai ir bijusi tik nozīmīga loma pēdējo desmit gadu laikā, būs nozīmīga vieta arī nākamā budžeta ietvarā. Nākamā perioda atslēgas vārdi - efektivitāte, orientēšanās uz rezultātu un saskaņotība ar Eiropas Savienības līmenī un nacionālajā līmenī pieņemtiem stratēģiskiem dokumentiem. Vienlaikus politikas rezultātiem ir jākļūst redzamākiem, tā ir vairāk jākomunicē. Šīs vadlīnijas attieksies arī uz Eiropas Sociālo fondu, kuru plānots ciešāk sasaistīt ar kohēzijas politiku un rast risinājumus kombinēšanai ar citiem fondiem, lai šādā veidā novērstu jomu pārklāšanos un sniegtu atbalstu nacionālo attīstības stratēģiju fragmentēšanas novēršanā. Komisijas pārstāvji aicināja LLPA sniegt savu redzējumu un priekšlikumus, kas varētu nodrošināt labākās prakses fondu efektīvākai apgūšanai.

 

 „Ļoti būtiski ir tas, ka nākamā perioda finansējumu kohēzijas politikas īstenošanai plānots sasaistīt ar ES 2020 stratēģiju un tās pieciem prioritārajiem virzieniem, Baltijas jūras stratēģiju un citiem stratēģiskajiem dokumentiem, kā arī plānots radīt jaunu dokumentu - investīciju un attīstības sadarbības kontraktu starp Eiropas Komisiju ar katru ES dalībvalsti par galvenajiem katras valsts ekonomiskās attīstības principiem. Tā kā pilsētas ir ekonomikas virzītāji Latvijā un investīciju centri, kuros tiek īstenota lielākā daļa projektu, tad Asociācijai ir neapšaubāma interese būt informētiem par šo jautājumu un vēlme sniegt savu ieguldījumu šī dokumenta izstrādē," turpina LLPA izpilddirektors J.Kalviņš.

 

„Diskusijā par kohēzijas politikas attīstību pēc teritoriālā vai nozaru principa varēja secināt, ka arī nākamajā programmēšanas periodā dalībvalstu kompetencē lielā mērā būs noteikt finansēšanas prioritātes. Tāpat ir skaidrs, ka jebkurā valstī pilsētas ir ekonomiskās un radošās attīstības centri, tādēļ mēs viennozīmīgi iestājāmies par to, lai pilsētvides komponente un finansējums tai tiktu palielināts," turpina J.Kalviņš.

 

No Eiropas Komisijas puses izskanēja, ka tiek meklēti visi iespējamie risinājumi, lai vienkāršotu projektu administrēšanu, samazinātu administratīvās izmaksas un citus birokrātiskos šķēršļus, kas apgrūtina projektu izstrādi un ieviešanu.

 

Latvijas Lielo pilsētu asociācija dibināta 2001. gada 23. augustā, lai īstenotu republikas pilsētu pašvaldību interešu aizstāvību un nodrošinātu interešu un tiesību pārstāvniecību gan valstī, gan ārpus tās robežām, kā arī veicinātu to savstarpējo sadarbību un attīstību LLPA biedri ir 9 lielākās Latvijas pilsētas - Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils.

 

Papildus informācijai:

 

Elīna Vikmane

Tālr. + 371 26 456 456

E-pasts: Elina.Vikmane@mrsgrupa.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!