Izmantojot lietas no otrreizējām izejvielām, iegūst daba un sabiedrība Pilsētas ziņas
Sabiedrībā plaši iesakņojies uzskats, ka produkti, kas saražoti no otrreiz pārstrādātām izejvielām, ir mazāk kvalitatīvi vai pievilcīgi. Tomēr tā nav patiesība. Makulatūra, plastmasa, stikls, metāls, tekstils, visdažādākie iepakojuma materiāli tiek pārstrādāti, lai atdzimtu noderīgās lietās. Ieguvējs ir visa sabiedrība, jo tiek taupīti dabas resursi un saudzēta vide.
“Jo vairāk katrs no mums pievērsīs uzmanību tam, ko iegādājamies, dodot priekšroku precēm, kas ražotas no atkārtoti pārstrādātām izejvielām, jo straujāk atkritumu pārstrāde kā nozare attīstīsies. Tas, savukārt, ir priekšnosacījums tam, lai paplašinātos iespējas šķirot atkritumus,” stāsta "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics.
Kāpēc iegādāties lietas, kas sagatavotas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem? Pirmkārt, otrreizēja izejvielu izmantošana taupa dabas resursus – nav nepieciešams no jauna iegūt derīgos izrakteņus un naftu, vai izcirst kokus. Otrs svarīgs ieguvums ir enerģijas ietaupījums. Lai saražotu preces no otrreiz pārstrādātām izejvielām, ir jāizmanto krietni mazāk energoresursu. Piemēram, lai saražotu vienu tonnu alumīnija no lūžņiem, ir jāizmanto par 95% mazāk enerģijas nekā, lai saražotu vienu tonnu tā paša metāla no rūdas. Treškārt, ražojot produktus no otrreiz pārstrādātām izejvielām, tiek mazāk piesārņots gan ūdens, gan gaiss. Ne mazāk svarīgs ieguvums ir atkritumiem paredzētās dzīves telpas ietaupījums – jo vairāk atkritumi tiek pārstrādāti, jo mazāka ir nepieciešamība noglabāt tos atkritumu poligonos. Tā ietaupām naudu un veicinām jaunu darba vietu rašanos. Turklāt pārstrāde nereti ir vislētākā atkritumu apsaimniekošanas metode pilsētām.
Sekojot pasaules tendencēm, palielinoties atbildīgākai attieksmei pret apkārtējo vidi un tās piesārņojumu, arvien vairāk preces tiek ražotas, izmantojot pilnīgi vai daļēji otrreiz pārstrādātus materiālus. Plaši izplatīti ir tādi sadzīves priekšmeti no otrreizējām izejvielām kā laikraksti, papīra dvieļi, higiēnas papīrs, piezīmju bloki un klades, alumīnija, plastmasas un stikla dzērienu iesaiņojums. Ir vērts pieminēt, ka daudzos apģērbos ir iestrādātas no PET izlietotām pudelēm iegūtas PET šķiedras. Otrreiz pārstrādāti materiāli savu otro dzīvi atraduši arī neierastākos veidos. Piemēram, pārstrādātas riepas tiek izmantotas ceļu būvē. Otrreizēji pārstrādātus plastmasas pārtikas preču maisiņus vai citus atkritumus var izmantot, lai ražotu atpūtas un izklaides inventāru vai mēbeles un grīdas segumu. Otrreiz pārstrādātus materiālus plaši izmanto daudzi globālie zīmoli, piemēram, IKEA.
Viens no izplatītākajiem mītiem, kas skar lietas no otrreizējām izejvielām, ir tas, ka tās ir grūti atrast. Patiesībā veikalu plauktos ir tūkstošiem preču, kuras tiek ražotas no šādām izejvielām, uz ko norāda atbilstošs marķējums. Vēl viens mīts – preces no otrreizējām izejvielām ir sliktākas kvalitātes, taču arī tā nav patiesība – kvalitātes prasības visām precēm ir vienādas. Trešais mīts ir augstāka cena. Jā, dažreiz cena var būt augstāka, bet vairumā gadījumu nav lielas atšķirības, patērētājam izvēloties vienu vai otru preci, jo cenu nosaka konkurence.
Nobeigumā ir vērts uzsvērt, ka, dodot priekšroku precēm no otrreizējām izejvielām, mēs rūpējamies par racionālu dabas resursu izmantošanu, izturoties atbildīgi pret vidi, kurā mēs dzīvojam. Tomēr tas nav viss – lai otrreizējā izejvielu izmantošanas sistēma būtu efektīva, ir nepieciešama atkritumus šķirot. Jo vairāk un rūpīgāk tiks šķiroti atkritumi, jo tie būs derīgāki otrreizējai pārstrādei. Par to pavēstīsim nākamajā rakstā!
Plašāka informācija:
Kaspars Līcītis,
"Clean R" preses sekretārs
Tālrunis: +371 29660003
E-pasts: kaspars.licitis@cleanr.lv