Pašvaldība turpina attīstīt un pilnveidot sociālo pabalstu sistēmu Pilsētas ziņas

580
Pašvaldība turpina attīstīt un pilnveidot sociālo pabalstu sistēmu

Turpinot attīstīt un  pilnveidot sociālo pakalpojumu sniegšanu daugavpiliešiem, no nākamā gada 1. janvāra plāno ieviest jaunus saistošos noteikumus par sociālās palīdzības pabalstiem, ko izmaksā Daugavpils valstspilsētas pašvaldība. Visi esošie  palīdzības veidi tiks saglabāti, palielinot atbalstu atsevišķām iedzīvotāju kategorijām. Vienlaikus tiks atvieglota pabalsta noformēšanas procedūra, kas kļūs pārskatāmāka un ērtāka. Jautājums par jaunajiem saistošajiem noteikumiem bija izskatīts Sociālo jautājumu komitejas kārtējā sēdē 23. novembrī.

Pašlaik Sociālais dienests izmaksā divu kategoriju sociālās palīdzības pabalstus. Pirmā ir pamata sociālās palīdzības pabalsti: pabalsts garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai jeb GMI, mājokļa pabalsts un pabalsts krīzes situācijā. Tie paredzēti Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas nosaka arī pabalstu apmēru un piešķiršanas kritērijus. Ja pērn šajos pabalstos izmaksājamā summa bija 2 703 572 euro, šogad tā jau pārsniegusi 3 530 170 euro.

Otrā kategorija ir pašvaldības brīvās iniciatīvas sociālās palīdzības pabalsti, kurus izmaksā saskaņā ar Daugavpils domes saistošiem noteikumiem Nr.5 ''Papildus sociālās palīdzības un brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Daugavpils valstspilsētas pašvaldībā”, saistošiem noteikumiem Nr.10 "Sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam" un saistošiem noteikumiem Nr.23 "Daugavpils valstspilsētas pašvaldības atbalsts personām ar invaliditāti vides pieejamības nodrošināšanai". Tie kopumā paredz aptuveni 40 atbalsta mērķus, kuru kopsumma gadā pārsniedz 2 000 000 euro. Lai vienkāršotu un sistematizētu izmaksājamo pabalstu sistēmu, padarot to pārskatāmāku un ērtāku atbalsta saņēmējiem, kā arī lai noteiktu iedzīvotāju prioritārās vajadzības, bija nolemts apvienot lielāko daļu esošo atbalsta veidu jaunos saistošajos noteikumos, kas stāsies spēkā no 2024. gada 1. janvāra.

Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājas vietniece Viktorija Sporāne-Hudojana“Lai padarītu daugavpiliešiem pienākošos sociālo pakalpojumu saņemšanu maksimāli efektīvu un caurskatāmu, kā arī atvieglotu pabalstu saņemšanas procedūru, kopā ar Sociālā dienesta speciālistiem mēs izvērtējām, kuri no pašreiz spēkā esošajiem pabalstiem ir pieprasīti, kuri – nē, un rezultātā radām iespēju palielināt atbalstu cilvēkiem, kuriem tas ir īpaši vajadzīgs. Vairāku gadu garumā Daugavpilī tika īstenots Deinstitucionalizācijas (DI) projekts, kura ietvaros bērni ar invaliditāti bez maksas apmeklēja dažādus speciālistus (ABA terapeitus, logopēdus u.c.), kas ir ļoti svarīgi šo bērnu veiksmīgai rehabilitācijai. Mēs redzam, ka dalība bijusi ļoti aktīva. Tāpēc nolēmām palielināt veselības aprūpes pabalstu no 140 euro līdz 300 euro, mainot Saistošos noteikumus un iekļaujot tajos rehabilitācijas pakalpojumus. Tagad vecāki varēs iesniegt čekus ne vien par medikamentiem, bet arī par noteiktu speciālistu apmeklējumiem.Tāpat ir optimizēta un vienkāršota birokrātiskā procedūra: turpmāk sarežģītā dzīves situācijā nonākušajam daugavpilietim būs daudz vienkāršāk saprast, kāda atbalsta “pakete” viņam pienākas atkarībā no tā, kāds statuss ir piešķirts. Noformēt visu būs daudz vienkāršāk un vieglāk."

Jaunie saistošie noteikumi paredz papildu sociālās palīdzības pabalstus un pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas, ko pilnībā izmaksā no pašvaldības budžeta. Tie ir 12 veidu:

  • pabalsts krīzes situācijā,
  • pabalsts bērnu ēdināšanai,
  • pabalsts skolas formas un mācību piederumu iegādei,
  • pabalsts personas apbedīšanai,
  • pabalsts personai pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas,
  • pabalsts bērna piedzimšanas gadījumā,
  • pabalsts jubilejā,
  • pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam,
  • pabalsts aizgādnim,
  • pabalsts pirts izdevumu segšanai,
  • pabalsts veselības aprūpei
  • pabalsts vides pieejamībai.

Izvērtējot pašlaik spēkā esošos atbalsta veidus, tika noskaidrots, ka daži no tiem ilgstoši netika pieprasīti, līdz ar ko aizstāti ar aktuālākiem pabalstiem. Tā, piemēram, noskaidrots, ka vienas personas ārstēšanās laiks stacionārā ir vidēji sešas, nevis astoņas dienas, līdz ar to līdzekļi, kas pašvaldības budžetā tika rezervēti pabalstam pacienta līdzmaksājuma segšanai dienas stacionārā vai diennakts stacionārā pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti, bez ienākumu un materiālās situācijas izvērtēšanas, tiks novirzīti sociālās rehabilitācijas pakalpojumu apmaksai bērniem ar invaliditāti, divreiz palielinot ar veselības aprūpi saistītā pabalsta apmēru šai kategorijai.

Grozījumi paredz ieviest arī jaunu bezmaksas specializētā autotransporta pakalpojumu gulošo personu nokļūšanai uz medicīnisko vai rehabilitācijas iestādi pašvaldībā vai citā Latvijas pilsētā. Vienlaicīgi tiek saglabāts arī bezmaksas sociālā taksometra pakalpojums.

Jautājumu par Saistošiem noteikumiem sociālās palīdzības sniegšanai skatīs pašvaldības Domes sēdē. Par minēto izmaiņu stāšanos spēkā tiks paziņots papildus.

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils valstspilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļa,

DVPI “Sociālais dienests”

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!