Par dzīvnieku turēšanas noteikumu neievērošanu paredzēts sods Pilsētas ziņas
Šoziem zemi klāja patiesi krāšņa un bagātīga sniega kārta. Taču tai nokūstot, vairākās pilsētas vietās, ko pastaigām iecienījuši suņu īpašnieki un viņu četrkājainie draugi, acīm pavērās ne vien pavasarīgi zaļojoši mauriņi, bet arī ne visai patīkami skati ar dzīvnieku izkārnījumiem. Pie tā, ka ik pavasari nākas saskarties ar šo problēmu, vainojama daudzu īpašnieku bezatbildīgā attieksme pret saviem pienākumiem. Der atcerēties, ka par to var nākties samaksāt arī soda naudu.
Noteikumi, kas nosaka vispārējās labturības prasības mājdzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai un mājdzīvnieka īpašnieka un turētāja tiesības un pienākumus, ir atrunāti Ministru kabineta noteikumos Nr.266 un Dzīvnieku aizsardzības likumā. Tie nedaudz atšķiras pilsētas un lauku teritorijām.
Pastāv arī speciāli izstrādāti mājdzīvnieku turēšanas noteikumi Daugavpils pilsētā. Saskaņā ar tiem, suņa īpašnieks vai turētājs nav tiesīgs ievest suni bērnu atpūtas un rotaļu laukumos, izglītības iestādēs un to teritorijās, izklaides vietās, sporta laukumos, tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās, publiskajās peldvietās un ūdenstilpēs (t.sk., to mazgāšanai) un publisko pasākumu norises vietās, izņemot dzīvnieku tirdzniecības, sacensību un demonstrēšanas vietās.
Vedot pastaigā suni, līdzi jāņem inventārs ekskrementu savākšanai un tos jāsavāc. Suns, neatkarīgi no tā izmēra, obligāti jāved pavadā, izņēmums – norobežotās teritorijas, kas ir speciāli ierīkotas suņu pastaigām. Daugavpilī ir vairākas šādas pastaigu vietas, pirms dažiem mēnešiem tās bija rekonstruētas un papildinātas ar jauniem suņu trenažieriem un atkritumu tvertnēm. Taču Pašvaldības policija, kas regulāri uzrauga suņu turēšanas noteikumu ievērošanu, norāda, ka, neraugoties uz to, daži suņu īpašnieki turpina izturēties bezatbildīgi, laižot mājdzīvniekus no pavadas tam neparedzētajās vietās, un atstājot nesavāktus ekskrementus gan parkos un skvēros, gan pastaigu laukumos. Gada laikā par šāda veida pārkāpumiem tiek sastādīti gandrīz 100 administratīvie protokoli.
Noteikumos atrunāta arī mājas un bezsaimnieka kaķu turēšanas kārtība. Daugavpils pilsētā dzīvojamo māju tuvumā atļauts turēt tikai sterilizētus bezsaimnieka kaķus, nodrošinot viņu labturību un apzīmēšanu. Tas ir jāsaskaņo ar PSIA "Labiekārtošana-D". Vieta, kur šādi kaķi tiek baroti, ir jāuztur tīrībā un kārtībā. Saimnieka kaķi drīkst brīvi uzturēties ārpus īpašnieka valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja tiek nodrošināta to apzīmēšana, proti, jābūt reģistrētam mikročipam.
Par klaiņojošiem vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušoiem dzīvniekiem aicina ziņot PSIA "Labiekārtošana-D" Dzīvnieku patversmei, tālr.nr. 20042402, par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpumiem – Pašvaldības policijai, tālr.nr.654 21500.
Dzīvnieku aizsardzības likumā atrunāts, ka par dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem var piemērot naudas sodu fiziskajai personai līdz trīssimt piecdesmit naudas soda vienībām (1750 euro), bet juridiskajai personai — no divdesmit divām līdz piecsimt naudas soda vienībām (no 110 līdz 2500 euro).
Savukārt par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem ir paredzēta kriminālatbildība. Ja jums ir zināms par šādiem gadījumiem – ziņojiet Valsts policijai. Arī Pašvaldības policija, saņemot šādus signālus, nodod informāciju kompetentajām iestādēm.
Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.