Marts Daugavpilī sācies ar akciju “Atpakaļ uz skolu” un jaunu izstāžu sezonu Rotko muzejā Pilsētas ziņas
Piektdien, 1. martā, Daugavpilī norisinājās divi nozīmīgi pasākumi – akcija “Atpakaļ uz skolu/Atpakaļ uz universitāti 2024” un pavasara izstāžu sezonas atklāšana Rotko muzejā, kur piedalījās Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš, Latvijas Republikas kultūras ministre Agnese Logina, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, un citi viesi.
Piektdienas rītā Daugavpils Vienības nams pārtapa par lielāko mācību klasi Latvijā, kur norisinājās Eiropas Savienības akcija “Atpakaļ uz skolu/Atpakaļ uz universitāti 2024”, kas pulcēja vairāk nekā 240 jauniešus no Daugavpils un citām Latgales izglītības iestādēm.
“Šī akcija notiek jau 16 gadus,” stāsta Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, “Un šajā laikā uz skolām ir devušies vairāk nekā 100 ekspertu, lai tiktos ar jauniešiem, lai stāstītu par savām karjerām, lai runātu par jauniešiem aktuālām tēmām, lai viņus iedvesmotu.”
Viņiem ir interese izzināt daudz dažādas tēmas, un es domāju, ka arī šogad eksperti, kas dosies uz skolām gan tagad pavasarī, gan arī pēcāk rudenī, kad būs otrais šis cikls: tā būs fantastiska iespēja jauniešiem izzināt lietas, kas viņiem varētu noderēt arī turpmāk viņu karjeru izvēlē.
Akcijas laikā 18 dažādu jomu eksperti vadīja skolēniem mācību stundas, kurās tie dalījās pieredzē un sniedza jauniešiem vērtīgas zināšanas. Ekspertu uzdevums bija uzklausīt skolēnu jautājumus, izskaidrot, ieinteresēt un motivēt, kā arī būvēt pieredzē balstītu tiltu starp skolu un katra eksperta profesionālās darbības jomu. Ekspertu vidū bija arī kultūras ministre Agnese Logina, kas ar jauniešiem strādāja Sociālo zinātņu stundās.
“Tā bija brīnišķīga pieredze. Man tiešām liekas, ka mums kā pieaugušajiem ir pienākums strādāt un rūpēties par to, lai nākamā paaudze ir arvien gudrāka, arvien inteliģentāka, arvien emocionāli inteliģentāka nekā esam mēs. Man vienmēr ir patiess prieks dalīties ar savām zināšanām, dalīties ar savu pieredzi, lai jauniešiem ir iespēja mācīties no tā, ko es jau esmu sapratusi un ko es zinu, kas nestrādā vai kas strādā,” par tikšanos ar jauniešiem iespaidos dalās Latvijas Republikas Kultūras ministre Agnese Logina
Dienas otrajā pusē par Daugavpils kultūras un mākslas epicentru kļuva Rotko muzejs, kurā tika atklāta jaunā pavasara izstāžu sezona.
“Šoreiz mēs veram četras jaunas izstādes – divas personālizstādes un divas grupas izstādes. Vienojošais ir tas, ka visi autori ir no Latvijas – visi ir vietējie Latvijas autori. Un vienojošās tēmas varētu izdalīt – karš, eksistence un vispārcilvēciskās vērības,” ieskatu jaunajā izstāžu sezonā sniedz Rotko muzeja izstāžu kurators Aivars Baranovskis.
Jaunajā pavasara sezonā Rotko muzejā apskatāma izstāde “Bastions”, kuru veidojusi viena no Latvijas laikmetīgās glezniecības spilgtākajām māksliniecēm – Frančeska Kirke, fotogrāfa un gleznotāja Romāna Korovina personālizstāde “Nomirsim kopā”, sešu Latvijas mākslinieku kopprojekts “ROTHKO. Made in Latvia”, kā arī Latgales reģiona mākslinieku ikgadējā konkursa izstāde “Lielgabalu klusumā”. Lai gan šajā izstāžu sezonā pārstāvēti tikai Latvijas mākslinieki, jāatzīst, ka to augstvērtīgais sniegums būs saistošs ne tikai Daugavpils vai Latvijas apmeklētājiem.
Aivars Baranovskis uzsver: “Rotko muzejs ir pasaules mēroga iestāde, un ar šādu te vēstījumu mēs arī dodamies gan Latvijā, gan pasaulē. Un, protams, arī kultūras ministres vizīte ir apliecinājums tam, ka šī vieta ir svarīga, un šo vietu mēs attīstām, kā pasaules nozīmes mākslas centru”
“Man ārkārtīgi patīk tas, ko dara Rotko muzejs. Šeit tiešām ir ļoti augstvērtīgas, interesantas, saistošas, sociāli kritiskas izstādes, kas ir fundamentāli nepieciešamas domāt spējīgas, inteliģentas sabiedrības eksistēšanai,” norāda kultūras ministre Agnese Logina.
Savukārt Daugavpils valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš uzsver Rotko muzeja nozīmi ne tikai Rotko mantojuma un laikmetīgās mākslas popularizēšanā, bet arī visas pilsētas attīstībā: “Rotko muzejs šobrīd ir noteicis vesela mikrorajona attīstību mūsu pilsētā – vai tā būtu Martinsona mājas izveide, vai tā būtu Nikolaja vārtu sakārtošana, vai tā būtu cietokšņa vaļņu sakārtošana, vai inženieru arsenāla attīstība, vai šobrīd jau sagatavotais cietokšņa dārza rekonstrukcijas projekts, kas lielā mērā salāgos visu vidi. Rotko muzejs ir pilsētas vērtība. Rotko muzejs ir domu brīvība. Rotko muzejs ir arī Rotko ģimenes un Rotko kā Daugavpils pilsētnieka būtiska nozīme un būtisks ieguldījums mūsu pilsētas vīzijā, mūsu pilsētas attīstībā, kur Rotko muzejs spēlē kā magnēts mūsu pilsētas attīstībai.”
Sižetu sagatavoja:
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa