Eiropas Komisijas un Pasaules bankas eksperti izstrādās jaunus atbalsta mehānismus Latgalei Pilsētas ziņas

505

Šonedēļ Latgalē viesojās Eiropas Komisijas un Pasaules bankas pārstāvji, kuri jau tuvākajā laikā plāno ieviest jaunus atbalsta mehānismus Eiropas Savienības robežreģionu attīstības veicināšanai.

Otrdien, 11. jūnijā Eiropas Komisijas un Pasaules bankas pārstāvji kopā ar Latgales plānošanas reģiona administrāciju Daugavpilī tikās ar uzņēmējiem, izglītības iestādēm, Daugavpils Universitātes vadību un Latgales pašvaldību vadītājiem, lai gūtu plašāku priekšstatu par sociālekonomiskajiem procesiem pierobežā.

Runājām gan par uzņēmējdarbības attīstību, gan par cilvēkresursiem, gan par izglītības iestādēm. Tās man liekas šobrīd ir tās tādas tieši biznesa lietas, ap kurām viss tā kā grozītos. Mums būtu jāpadomā arī ilgtspējīgāk uz priekšu, kādas programmas mēs mācām, kā tās sasaistītas ar darba tirgu, kādas mēs redzam tās īpašās uzņēmējdarbības jomas, kurās vajadzētu iet ar tādu intervenci, lai sākumā pagrūstu un varbūt tad ietu tālāk,” stāsta Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Iveta Maļina-Tabūne.

Eiropas Komisijas Kohēzijas politikas ietvaros jau ir veikti vairāki mēģinājumi risināt reģionālās atšķirības, izmantojot mērķtiecīgas attīstības programmas un ieguldījumus infrastruktūrā, izglītībā un uzņēmējdarbībā, lai veicinātu līdzsvarotu ekonomisko izaugsmi visos reģionos. Tomēr atsevišķu reģionu ierobežotā kapacitāte kavē vienlīdzīgu Eiropas fondu sniegto iespēju izmantošanu.

Tiekoties ar Eiropas Komisijas un Pasaules bankas pārstāvjiem, Daugavpils valstspilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš uzsvēra, ka ekonomiskā nevienlīdzība reģionos ir jāmazina un speciāla atbalsta programma Latgalei kā pierobežas reģionam ir nepieciešama, bet tāpat ir arī virkne citu jautājumu, kas jārisina kompleksi.

“Latgalei pašai svarīgāk būtu runāt nevis par nodokļu celšanu, kas šobrīd tiek diskutēts valsts līmenī un arī faktiski tiek plānots, bet gandrīz vai par tādu atvieglojumu, kā mikrouzņēmuma nodokļu ieviešanu, lai to ekonomisko aktivitāti veicinātu un attīstītu. Un mūsu pamatā diskusijas mērķis ar Eiropas Komisijas pārstāvjiem un Pasaules bankas pārstāvjiem bija pievērst uzmanību tam, ka Latgalei, pierobežai ir nepieciešama atsevišķa programma, kura minēto ekonomisko darbību stimulētu. Un tā būtu gan infrastruktūras objektu izveide, gan mobilitātes veicināšana, attiecībā uz ceļu sakārtošanu, attiecībā uz savienojuma nodrošināšanu starp Daugavpili un Rīgu, samazinot laiku, kuru cilvēks patērē ikdienā transportā, gan arī augstākās izglītības sistēmas stiprināšana Daugavpilī, tādējādi veicinot augstāku, kvalitatīvāku izglītības iegūšanu šeit uz vietas, nodrošinot, ka jaunieši paliek šeit,” norāda Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Eksniņš.

Kopš šī gada aprīļa Eiropas Komisija un Pasaules banka īsteno projektu, kura laikā tiek analizēta sociālekomiskā situācija Baltijas valstu fokusa reģionos, lai jau tuvākajā laikā piedāvātu efektīvus atbalsta mehānismus. Paredzēts, ka projekta laikā Eiropas Savienības ārējās robežas reģioniem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā 12 līdz 18 mēnešu periodā būs pieejams papildu finansējums kapacitātes celšanai, veicinot ilgtspējīgu attīstību.

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils valstspilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!