Daugavpils: VARAM ministra publiskie paziņojumi par pieminekļu demontāžu ir priekšvēlēšanu izrādīšanās Pilsētas ziņas

996
Daugavpils: VARAM ministra publiskie paziņojumi par pieminekļu demontāžu ir priekšvēlēšanu izrādīšanās

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam uzsver, ka likuma prasības par pašvaldības teritorijā esošo pieminekļu, kas iekļauti Ministru kabineta izstrādātajā sarakstā, demontēšana ir jāveic līdz 15.novembrim.

Mērs Elksniņš: “VARAM ministra rīcība priekšvēlēšanu laikā izmantojot administratīvos resursus, lai atgādinātu par savu klatbūtni, arvien vairāk izskatās pēc izrādīšanās, kas šajos ģeopolitiskajos un enerģētiskās krīzes apstākļos ir īpaši satraucoša. Daugavpils pilsētas dome, kā jau pašsaprotams tiesiskā valstī, līdz šim ir pildījusi visus ar likumu uzliktos pienākumus un mainīt savu attieksmi par likumības principu ievērošanu nākotnē neapsver. Vēlos uzsvērt, ka ministrijai ir pamats rīkoties, lai gādātu par likumā noteikto normu izpildi, kad šīs normas netiek pildītas, nevis izvirzīt hipotēzes un zīlēt par Daugavpils pašvaldības rīcību nākotnē.”

Vakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” Daugavpils domes priekšsēdētājs norādīja, ka, pamatojoties uz pašvaldības Satversmes tiesā iesniegto pieteikumu, kas apstrīd likuma “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” atbilstību Satversmei, pašvaldība gaida lēmumu par pagaidu noregulējumu. Daugavpils pilsētas dome uzsver, ka ar likumu Daugavpils pašvaldībai pieminekļu demontāžai ir noteikts gala termiņš - 15.novembris.

Turklāt, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) tikai vakar, 16.augustā, ir sniegusi Daugavpils pašvaldības lūgto izvērtējumu par demontējamiem objektiem un norādīja, ka vienam no diviem objektiem ir nepieciešams veikt ar likumu noteikto trīsdimensiālo lāzerskēnēšanu un to NKMP plāno veikt līdz šā gada 16.septembrim, tādēļ pašvaldības ieskatā šobrīd pastāv  būtisks iemesls, kas kavē demontāžas procesu un VARAM ministra norādes par pretējo neatbilst ne likuma “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” prasībām, ne arī faktiskiem lietas apstākļiem.

Bez tam, saskaņā ar NKMP sniegto atzinumu, vienai no demontejamā objekta skulptūlārajām daļām ir noteikta mākslinieciskā vērtība, par kuras saglabāšanu, kā to nosaka likuma “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” 9.pants, ir atbildīgs Latvijas Okupācijas muzejs (Muzejs), kuram cita starpā ir jāpieņem lēmums par demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu iekļaušanu muzeja krājumā. Nepieciešamo informāciju Daugavpils pašvaldība no Muzeja jau ir izprasījusi un tai ir būtiska nozīme, lemjot par nepieciešamajiem izdevumiem, kas saistīti ar likuma prasību izpildi par demontējamiem objektiem.

Vienlaicigi pašvaldība norāda VARAM, ka likuma “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” iekļautā prasība par objektu demontāžu vienādā apmērā no valsts un pašvaldības budžeta līdzekļiem neatbilst Latvijas Republikas Satversmei. Arī Daugavpils pašvaldības 2022.gada budžetā nav paredzēts finansējums šādu darbu veikšanai un pašvaldība sagaida VARAM skaidrojumu par nepieciešamā finansējuma avotiem.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!