Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Daugavpils slimnīcas urologi aicina iedzīvotājus vērsties pēc palīdzības Pilsētas ziņas

845
Daugavpils slimnīcas urologi aicina iedzīvotājus vērsties pēc palīdzības

Atzīmējot Starptautisko uroloģijas nedēļu, kas šogad norisinās no 20. – 24. septembra un apskata urīna nesaturēšanas tematiku, Daugavpils reģionālās slimnīcas urologi aicina iedzīvotājus neciest no problēmas klusumā, bet vērsties pēc palīdzības. Latvijā no šīs problēmas cieš gan sievietes, gan vīrieši – balstoties uz dažādu pētījumu datiem, tā skar aptuveni 10% līdz 36 % cilvēku jeb katru trešo iedzīvotāju. Labā ziņa – līdz 85% gadījumu, šo problēmu ir iespējams veiksmīgi risināt.   

Iemesli – grūtniecība, menopauze vai onkoloģiskas saslimšanas

Daugavpils reģionālās slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs, Dr. Andrejs Aleksandrovs skaidro, ka ar urīna nesaturēšanas problēmu dažādos vecuma posmos saskaras liela daļa Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk tās ir sievietes. Saskaņā ar pētījumiem aptuveni 38,6% no sieviešu populācijas atzīmē patvaļīgu urīna noplūdi: “Urīna nesaturēšana skaidrojama ar daudziem iemesliem. Sievietes ar to mēdz saskarties pēc dzemdībām, kā arī pēc menopauzes, jo, samazinoties estrogēna līmenim, iegurņa muskuļi kļūst vājāki. Tomēr urīna nesaturēšanu var veicināt arī dažādas saslimšanas, kā, piemēram, cukura diabēts un neiroloģiskas slimības, kas izpaužas ar muskulatūras vājumu – izkaisītā skleroze, Pārkinsona slimība. Vecumdienās šī problēma bieži vien saistīta arī ar intensīvu fizisko slodzi jaunībā. Vienojošais faktors – urīna nesaturēšana sagādā diskomfortu un traucē cilvēkam dzīvot pilnvērtīgu, sociālu dzīvi.”

Kā atzīmē Dr. Aleksandrovs, urīna nesaturēšanai vīriešu dzimuma starpā visbiežāk ir divi galvenie iemesli – labdabīga prostatas palielināšanās, ar ko sastopas vīrieši pēc 50 gadu vecuma vai sekas pēc onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas. Labdabīgas prostatas palielināšanās riskus iespējams samazināt piekopjot veselību dzīvesveidu. Savukārt prostatas audzēja gadījumā, kas joprojām ir viens no biežākajiem vīriešu nāves iemesls Latvijā, galvenais ir savlaicīga diagnostika: “Vīriešu gadījumā urīna nesaturēšana mēdz būt blakusparādība onkoloģiskai ārstēšanai, piemēram, prostatas vēža operācijām. Šajā gadījumā jāuzsver, ka, ja vēzis tiek atklāts, laicīgi, to varam ne tikai pilnībā izārstēt, bet arī pielietot daudz saudzīgākas metodes, no nevēlamām blakusparādībām izvairoties.”

Daugavpils reģionālās slimnīcas urologi skaidro – diemžēl onkoloģisko saslimšanu diagnostika, it īpaši Latvijas reģionos, ir novēlota. Tas skaidrojams ar cilvēku pārliecību, ka ar viņu veselību viss kārtībā vai, ka došanās pie speciālista ir vājuma pazīme. Īpaši tas novērojams vīriešu vidū. Vēl viens iemesls pacientiem reģionos ir loģistikas jautājums – ārsti ievērojuši Latgales reģionā valdošo uzskatu, ka vēža diagnostika un ārstēšana tiek veikta tikai Rīga. Attiecīgi veselības pārbaudes ir ne tikai laika, bet arī finanšu ieguldījums, kas ne vienmēr ir pa kabatai. Patiesībā prostatas vēža diagnostika sākas ar vienkāršu PSA asinsanalīzi, kuru ar ģimenes ārsta nosūtījumu var veikt jebkurā laboratorijā. Savukārt padziļināta diagnostika, kā arī onkoloģisko saslimšanu ārstēšana pieejama turpat Latgales reģionā. Daugavpils reģionālā slimnīca ir viena no četrām Latvijas slimnīcām, kurā pieejams zaļais koridors – iespēja pacientam ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu saņemt ārpus rindas no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu diagnostiku un ārstēšanu.

Urīna nesaturēšanas ir ārstējama

Kā min Dr. Aleksandrovs – par urīna nesaturēšanas tēmu noteikti nebūtu jākaunas runāt ar ārstu, jo tieši veselības aprūpes speciālists – urologs, ginekologs vai fizioterapeits – palīdzēs piemeklēt piemērotāko urīna nesaturēšanas ārstēšanas metodi.

Atkarībā no iemesliem ārstēšanas pieejas var būt dažādas. Sievietēm, kas gaida mazuli, vēl pirms dzemdībām ieteicams pildīt Kēgela vingrinājumus jeb iegurņa pamatnes muskulatūras ritmisku sasprindzināšanu un atslābināšanu. Tā ir lieliska urīna nesaturēšanas profilakse. Lai vingrinājumi būtu efektīvi, svarīgi starpenes muskuļus savilkt lēni un maksimāli sasprindzināt vismaz pāris sekunžu. Savukārt pēc dzemdībām šie vingrinājumi atgriezīs muskuļu tonusu. Profilaktiski vingrinājumus aicināta pildīt jebkura sieviete. Vingrojumu efektivitāti var izvērtēt ne ātrāk kā pēc trim mēnešiem, tomēr uzlabošanos novērojama 80% gadījumos.

Dažos urīna nesaturēšanas gadījumos ar vingrojumiem var būt par maz un nepieciešams lietot medikamentus. Savukārt citos – nepieciešama operācija. Šie gan ir retāki, bet ne mazāk efektīvi risinājumi, palīdzot problēmu risināt ilgtermiņā.

Arī vīriešiem, jo īpaši pēc operācijām, iegurņa muskulatūras stiprināšana spēlē nozīmīgu lomu urīna nesaturēšanas samazināšanā: “Vīriešiem urīna nesaturēšana ir tikpat sensitīva problēma kā sievietēm, jo tā grauj viņu pašvērtējumu un vīrišķo vērtību. Toties, atšķirībā no sievietēm, vīriešiem ir grūtāk pieņemt, ka jāveic, piemēram, iekšējās muskulatūras vingrinājumus vai citas procedūras, lai risinātu sasāpējušos jautājumu. Tomēr jāatzīmē, ka terapija ir vienlīdz efektīva abiem dzimumiem, tādēļ es mudinātu vīriešus nebaidīties un nekaunēties, bet lūgt pēc palīdzības.”

Daugavpils reģionālās slimnīcas Uroloģijas nodaļas speciālisti atgādina – urīna nesaturēšana nav spriedums! Ar pareizi piemeklētām metodi iespējams atgriezt ne tikai savu veselību, bet arī pašapziņu!

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!