“Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis: Šķeldas katlumāja tika uzbūvēta tieši laikā Pilsētas ziņas
2022. gada janvārī Daugavpilī tika nodota ekspluatācijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” jauna katlumāja, kura spēj saražot līdz pat 37 MW siltumenerģijas no biokurināmā – koksnes šķeldas. Nesen tā iegājusi savā otrajā darbības gadā, un tās pienesumu un lomu Daugavpils siltumapgādē vērtē uzņēmuma valdes loceklis Aleksandrs Karpenko.
“Ilgus gadus dabasgāze bija ideāls kurināmais, ko izmantoja arī Daugavpils. Gāze vienkārši plūda pa cauruli uz siltumcentrālēm, kur ir uzstādīti katli; to dedzināja un dabūja siltumu visai pilsētai. Ārkārtīgi lēta un vienkārša tehnoloģija! Taču, mainoties apstākļiem globālajā tirgū, vajadzēja steidzami meklēt alternatīvas dabasgāzei. Un Daugavpils bija tā, kura noreaģēja ātri. Pagājušās apkures sezonas vidū tika uzbūvēta un palaista jauna šķeldas katlumāja SC-3 teritorijā, kura spēj dot pilsētai līdz pat 37 MW siltumenerģijas. Vasaras periodā tās pietiek, lai nodrošinātu visu pilsētu ar karsto ūdeni”, stāsta Aleksandrs Karpenko.
Viņaprāt, ārkārtīgi svarīgi bija arī tas, ka 2022. gadā siltumenerģijas cenas pazeminājumu, ko nodrošināja šķeldas katlumāja, uzreiz izjuta arī patērētāji. Toreiz izdevās maksimāli operatīvi mazināt un apstiprināt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā jaunu apkures tarifu.
Šobrīd, kad ārā ir ap 0°C un šķeldas katlumāja ražo gandrīz vai pusi no pilsētai nepieciešamās siltumenerģijas, PAS “Daugavpils siltumtīkli” gatavojas nodot būvniekiem SC-2 teritoriju Jaunbūves mikrorajonā, lai līdz šī gada beigām viņi uzbūvē tur vēl vienu šķeldas katlumāju. Šoreiz – ar 20 MW jaudu.
Siltumražošanas uzņēmuma valdes loceklis prāto: “Kamēr šķelda būs lētāka par dabasgāzi un sašķidrinātās naftas gāzi, ir ekonomiski pamatoti izmantot to pilsētas apkurē. Jā, šī tehnoloģija ir daudz dārgāka, bet pats kurināmais – kaprīzāks. Tāpēc ik pa brīdim es un mani kolēģi braucam personīgi pārbaudīt piegādātās šķeldas kvalitāti, regulāri sazināmies ar piegādātājiem. Katrā ziņā, pateicoties šķeldas katlumāju projektiem, Daugavpils ir ieguvusi enerģētisko neatkarību un iespēju pielāgoties tirgus situācijai, izvēloties kurināt ar lētāko no pieejamajiem energoresursiem. Tāpēc tas viss viennozīmīgi attaisno sevi, un es ticu, ka tieši pēc gada pilsētā jau darbosies divas lielās šķeldas katlumājas SC-3 un arī SC-2 teritorijās”.
Informāciju sagatavoja:
PAS „Daugavpils siltumtīkli”