Daugavpilī veidos inovācijas centru Pilsētas ziņas
27. augustā ir parakstīts līgums starp Norvēģijas Karalistes Ārlietu ministriju un Latvijas Republikas Finanšu ministriju par Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finansētas programmas “Pētniecība un izglītība” ieviešanu Latvijā.
Iepriekš noteiktu projektu ietvaros pašvaldības Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī sadarbībā ar Norvēģijas zinātnes centriem un Latvijas augstskolām veidos inovācijas centrus, kuru uzdevums būs veicināt skolēnu karjeras izvēli un zināšanu attīstību STEM jomās, izstrādājot jaunas interešu izglītības programmas skolēniem, studentiem un skolotājiem. Reģionos veidotajiem centriem būs katram sava specializācija – kosmoss, vides zinātnes, dabas zinātnes, informācijas komunikācijas tehnoloģijas un uzņēmējspēju veicināšana, un tās būs pieejamas visiem Latvijas skolēniem, studentiem un skolotājiem.
Līdz 2024. gada pavasarim programma “Pētniecība un izglītība” sniegs ieguldījumu pētniecībā balstītu zināšanu attīstībā, veicinās reģionālo sadarbību pētniecībā starp trīs Baltijas valstīm un Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu, nodrošinās zināšanu un pieredzes apmaiņu starp Latvijas un Norvēģijas augstskolu studentiem un personālu, kā arī veicinās skolēnu zināšanu attīstību un karjeras izvēli zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātikas (STEM) jomās.
Baltijas pētniecības programmas ietvaros Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas pētniecības organizācijas varēs piedalīties atklātos projektu konkursos Latvijā un Lietuvā 2019. un 2020. gadā (Igaunijā konkurss uzsākts jau 2018.gadā), lai kopīgos pētniecības projektos risinātu mūsu reģionam svarīgākos jautājumus.
Atklāta stipendiju projektu konkursa ietvaros 2020. gadā Latvijas augstskolas sadarbībā ar Norvēģijas, Lihtenšteinas un Islandes augstskolām varēs pretendēt uz stipendijām studentiem, akadēmiskajam un administratīvajam personālam, lai uzlabotu to kompetences.
Programmas kopējais finansējums ir 17 miljoni eiro, no kuriem nacionālais līdzfinansējums 2,5 miljoni eiro. Turklāt programmai papildus piešķirti 150 tūkstoši eiro divpusējās sadarbības aktivitātēm, kuru ietvaros tiks pārņemta pieredze un stiprinātas divpusējās attiecības starp Latviju, Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu.
Programmas donorvalsts partneri ir Norvēģijas Pētniecības padome, Norvēģijas Starptautiskās sadarbības un kvalitātes stiprināšanas aģentūra augstākās izglītības jomā un Lihtenšteinas nacionālā aģentūra starptautiskās izglītības jautājumos.