Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Daugavpilī un Zilupē sniegts atbalsts nodarbinātībā un izglītībā 57 diskriminācijai pakļautām personām Pilsētas ziņas

488
Daugavpilī un Zilupē sniegts atbalsts nodarbinātībā un izglītībā 57 diskriminācijai pakļautām personām

Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar Mācību centru „FIBRA” Pierobežas reģionā īsteno motivācijas un atbalsta programmu cilvēkiem, kas saskarušies ar šķēršļiem iesaistīties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā no 2021. gada janvāra līdz jūnijam atbalsts sniegts 57 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem Daugavpilī un Ludzas novadā Zilupē, no kuriem 55 atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.

"Esam patiesi priecīgi, ka pakalpojuma īstenošanas laikā mums bija iespēja atbalstīt cilvēkus dažādās mērķa grupās, no kurām vairākas visbiežāk nesaņem pienācīgu atbalstu vai vīlušās līdz šim sniegto atbalsta pakalpojumu kvalitātē un nav informētas par tām pieejamiem nozīmīgiem atbalsta pakalpojumiem. Sociālās nevienlīdzības un diskriminācijas mazināšanai ir nepieciešamība pēc individuāla, mērķtiecīga un profesionāla atbalsta sniegšanas. Pārmaiņu aģenti un citi speciālisti strādā ar cilvēku, kas pakļauti sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam, rīcībspēju, spēju apzināties problēmu cēloņus un savus resursus, saprast, kur meklēt palīdzību, un rosināt vēlmi mainīt savu līdzšinējo situāciju,” skaidro Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.  

"Katram ir iespēja manīt savu dzīves kvalitāti uz labo pusi. Lai to izdarītu ir nepieciešama sapratne, kādu mērķi katrs vēlas sasniegt. Kā panākt tā īstenošanu?  Kā soli pa solim pie tā nonākt? Ir nepieciešama sevis izzināšana, dzīves prioritāšu noteikšana un “grūdiens uz priekšu” ilgtermiņā. Tādēļ motivācijas projekta dotās iespējas ir brīnišķīgs instruments katram mērķa grupas pārstāvim pilnveidoties un ar speciālistu komandas atbalstu uzlabot savu dzīves kvalitāti. Izaicinājums bija projekta realizācijas laiks, kad Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija COVID-19 pandēmijas dēļ un mērķa auditorijai divtik bija nepieciešamas socializēšanās iespējas," atzīst Mācību centra “Fibra” pārstāve, Pierobežas reģionālā koordinatore Inta Ruskule.

Sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautas personas, kuras pakļautas diskriminācijas riskam dzimuma dēļ, personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, no vardarbības cietušas personas, personas, kuras kopj citu ģimenes locekli, un viena vecāka ģimenes pārstāvji, personas pēc 50 gadu vecuma, invaliditātes dēļ, tai skaitā bezdarbnieki ar invaliditāti, personas ar invaliditāti un zemu izglītības līmeni, etniskās piederības dēļ, tai skaitā romi un citas etniskās minoritātes.

Motivācijas un atbalsta programmas ietvaros izveidota profesionāla komanda, kurā līdzās sociālajam darbiniekam/pārmaiņu aģentam darbojās gan psihologs, gan karjeras konsultants, gan jurists. Tiek nodrošinātas gan individuālās, gan grupu konsultācijas. Tas sniedz iespēju ne tikai strādāt grupu nodarbībās, tādējādi motivējot cilvēkus uz tālāku darbību, bet arī apzināt un rast risinājumus katra klienta individuālos dzīves jautājumus, tādējādi veidojot stabilu pamatu viņa nākotnes virzībai. Kā atzīst Inta Ruskule, speciālistu konsultācijas maina ne vien paša cilvēka, bet visu viņa ģimenes dzīvi, uzlabojot gan psiholoģisko gaisotni ģimenē, gan nodrošinot bērniem labākas iespējas izglītības apguvei un dažādām ārpusskolas nodarbībām.

Lielākajai daļai projekta dalībnieku veiksmīgi izdevās iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā, kā arī ļoti daudzos gadījumos izdevās sasniegt pozitīvas pārmaiņas. Pateicoties jurista atbalstam, tika pagarināts dienas centra darba laiks, lai māmiņa var pēc darba izņemt savu bērniņu ar īpašām vajadzībām. Psihologs radīja pārliecību par sevi un drosmi kaut ko mainīt savā ierastajā dzīves un darba vidē. Ar karjeras  konsultanta palīdzību sieviete atrada savu profesiju. Izrādās, ka arī  vecumā  ir iespējams pelnīt ar savu vaļas prieku - audzēt stādus un tamborēt.  Ar jurista atbalstu tika sakārtotas mantojuma, īpašumu un uzturlīdzekļu piedzīšanas lietas, kas gadiem nebija risinātas.  Uzlabojās attiecības ar tuvajiem cilvēkiem un radās izpratne par iespējām sevi izglītot un pieņemt esošo situāciju. Tās ir būtiskas un pozitīvas pārmaiņas projekta dalībnieku un viņu tuvinieku dzīvēs,– jauni draugi un paziņas tuvākajā apkārtnē, prasme un gatavība no rīta piecelties un saposties uz kārtējo tikšanos, vienkārši labāka izpratne par savām tiesībām un iespējām, iestājoties pret atšķirīgu attieksmi sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai dzimuma dēļ.

Kopš 2018.gada projekta "Dažādības veicināšana" ietvaros tiek sniegti motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumi sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personām. Motivācijas programma tiek īstenota visā Latvijā. Jau vairāk nekā 2000 cilvēki, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistīties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai dzimuma dēļ, saņem profesionālu speciālistu (sociālā darbinieku, jurista, psihologa, karjeras konsultanta un citi profesionāļu) palīdzību, individuālās un grupu konsultācijas, tādejādi veicinot viņu integrāciju sabiedrībā, iekļaušanos sociālajā dzīvē, veidojot izpratni savu tiesību aizstāvībā, palīdzot iesaistīties nodarbinātībā, tostarp pašnodarbinātībā, izglītībā/ apmācībā, kvalifikācijas celšanā. Vidusposma izvērtējums par līdzšinējā motivācijas programmas pakalpojuma īstenošanas procesu un sasniegtajiem rezultātiem.

Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Dažādības veicināšana" (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!