Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Dabas aizsardzības pārvalde turpina invazīvo augu izskaušanu Daugavpilī Pilsētas ziņas

479
Dabas aizsardzības pārvalde turpina invazīvo augu izskaušanu Daugavpilī

2024. gada vasarā turpinās pērn uzsāktie invazīvo augu izskaušanas darbi Daugavpilī, ko veic Dabas aizsardzības pārvaldes projekts LatViaNature sadarbībā ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldību.
Pielietojot Latvijā jaunas, dabai draudzīgas, zinātniski pamatotas metodes, tiek ierobežota invazīvo sugu – ošlapu kļavas un Kanādas zeltgalvītes – izplatība 28 ha platībā bijušo mazdārziņu teritorijās – Vaļņu un Daugavas ielas krustojuma rajonā un gar Daugavas krastu, kā arī Gajoka mikrorajonā. Darbi ļaus sakārtot pilsētvidi un novērst apdraudējumu dabas daudzveidībai.

Dabas aizsardzības pārvaldes invazīvo sugu ekspertu vadībā šajās pilsētas daļās turpinās invazīvo ošlapu kļavu un zeltslotiņu izskaušana – notiek regulāra pļaušana vai trimmerēšana vietās, kur pērn izzāģētas invazīvās sugas, veikta zemes virskārtas frēzēšana un graudzāļu piesēšana. Tāpat tiks uzraudzītas tās teritorijas, kur pērn veikta ošlapu kļavu stumbru gredzenošana un nozāģēto koku celmu apstrāde ar augu aizsardzības līdzekļiem. Darbi plānoti līdz 2026. gadam un tie ir saskaņoti ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldības atbildīgajām institūcijām.

Darbu mērķis ir degradētās bijušo mazdārziņu teritorijas atbrīvot no bīstamajām invazīvajām sugām un izveidot parkveida ainavu, sakārtojot pilsētvidi.

Vienlaikus tiek veikts pastāvīgs teritoriju monitorings un metožu efektivitātes izvērtējums, lai dabas eksperti gūtu zinātniskus secinājumus. Tas ļaus sagatavot vadlīnijas invazīvo sugu izskaušanai Latvijas mērogā. Šīs teritorijas kalpos kā demonstrācijas vietas nozares profesionāļiem un ekspertiem.

Invazīvo sugu izplatība ir nozīmīga problēma Daugavpilī, līdzīgi kā visā Latvijā. Invazīvās svešzemju sugas ir Latvijas dabai neraksturīgas augu un dzīvnieku sugas, kas strauji vairojas un agresīvi izplatās, izkonkurē vietējās sugas un apdraud dabas daudzveidību, izmaina ekosistēmas, rada ekonomiskus zaudējumus un, atsevišķas sugas, arī kaitējumu cilvēka veselībai. Ošlapu kļava un Kanādas zeltgalvīte ir vienas no izplatītākajām invazīvajām sugām Latvijā ar zinātniski pierādītu negatīvu ietekmi. Vairāk par invazīvajām sugām un to ierobežošanu iespējams uzzināt Dabas aizsardzības pārvaldes vietnē www.invazivs.lv.

Invazīvo sugu izskaušanas darbi Daugavpilī tiek veikti Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā, ES līdzfinansētā projekta LIFE-IP LatViaNature ietvaros. Tā viens no mērķiem ir izstrādāt efektīvu, daudzfunkcionālu invazīvo sugu pārvaldības sistēmu valstī. Daugavpils valstspilsētas teritorijas ir daļa no Latvijā līdz šim plašākās invazīvo sugu ierobežošanas metožu testēšanas programmas, kurā ietvertas 13 pilotteritorijas visā Latvijā – vairāk nekā 100 ha platībā.

Projekts LIFE-IP LatViaNature – “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.


Plašāka informācija:
Anda Zakenfelde
Dabas aizsardzības pārvaldes
LIFE-IP LatViaNature
Komunikācijas vadītāja
+371 26539348
anda.zakenfelde@daba.gov.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!