Barikādēm 31 Pilsētas ziņas
1991. gada barikādes Rīgā ir nozīmīgs notikums ceļā uz Latvijas neatkarības atjaunošanu. Lai aizstāvētu 1990. gadā atjaunotās Latvijas valsts neatkarību, barikādēs galvaspilsētā pulcējās vairāk nekā 50 tūkstoši iedzīvotāju no visas Latvijas, starp tiem arī vairāk nekā 200 no Daugavpils un Ilūkstes apkaimes.
Latvijas neatkarības atjaunošana kļuva iespējams vien 20. gadsimta astoņdesmitajos gados. Pēc Mihaila Gorbačova nākšanas pie varas, PSRS īstenotas vairākas, demokrātijai labvēlīgas reformas. Latvijā sākās Trešās atmodas laiks, kad veidojās nacionāla strāvojuma organizācijas un notika pirmās, pret padomju režīmu vērstās demonstrācijas.
Izšķiroša nozīme Latvijas valstiskuma atjaunošanā bija Latvijas Tautas frontei, kura aktīvi sadarbojās ar Baltijas valstu tautas kustībām Igaunijā un Lietuvā. 1990. gada 4. maijā pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Līdzīgu soli jau bija spērusi Lietuva, un tam gatavojās arī Igaunija.
Šis lēmums izsauca PSRS protestus un Latvijā aktivizējās specializētās nozīmes milicijas vienība – OMON, kas 1991. gada janvārī ieņēma Preses namu Rīgā, tādā veidā paralizējot progresīvo laikrakstu izdošanu.
1991. gada 13. – 25. janvāra barikāžu cēlonis bija traģiskie notikumi Viļņā, naktī no 12. uz 13. janvāri. Tad padomju armija uzbruka Viļņas televīzijas tornim, atklājot uguni un ar tankiem iebraucot tur esošajā pūlī. 13. janvārī četros no rīta Latvijas Radio ēterā Latvijas Tautas frontes vadītājs Dainis Īvāns aicināja ļaudis pulcēties Doma laukumā Rīgā, lai paustu atbalstu Lietuvai un lai izteiktu protestu pret iespējamām militārajām provokācijām Latvijas teritorijā.
Daugavas krastmalā notika Vislatvijas manifestācija. Tajā piedalījās apmēram 700 tūkstoši cilvēku. Savukārt vakarā, pēc Latvijas Tautas frontes aicinājuma, Rīgā pie svarīgākajiem valsts objektiem simtiem cilvēku veidoja barikādes no smagajām mašīnām, traktortehnikas un betona bluķiem. Aizsargāt barikādes Rīgā devās cilvēki no visām Latvijas malām, tostarp arī vairāk nekā 200 cilvēku no Daugavpils un Ilūkstes apkaimes. Dramatiskākie šī laika notikumi norisinājās 20. janvārī, kad OMON kaujinieki sāka uzbrukumu Iekšlietu ministrijas ēkai. Tad dzīvību zaudēja pieci cilvēki. 25. janvāris, kad tika apbedīti barikāžu upuri, tika pasludināts par sēru dienu visā Latvijā, kā arī par barikāžu beigu datumu.
Atmodas vēsmas bija jūtamas arī Daugavpilī. Šajā sakarā īpaši nozīmīga vieta ir laukums pie Daugavpils Universitātes Vienības ielā 13. Jau 1989. gada 11. februārī pie Daugavpils Pedagoģiskā institūta notika mītiņš, kura laikā tika pacelts Latvijas valsts karogs. 1991. gada 19. janvārī – barikāžu laikā notika mītiņš Latvijas Republikas valdības atbalstam.
Barikāžu laika spilgtākā personība Daugavpilī ir Jānis Pudāns. Tieši viņš, būdams padomju armijas majors piedalījās 1991. gada barikādēs un 13. janvāra manifestācijā Rīgā, tērpies armijas formastērpā kāpa tribīnē, lai paustu nosodījumu par padomju varas rīcību Viļņā, un atbalstītu cīņu par Latvijas neatkarību. Par saviem nopelniem un dalību barikādēs Jānis Pudāns 2021. gadā tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.
Šogad aprit 31 gads kopš 1991. gada barikādēm, kas bija izšķirošs notikums ceļā uz faktisko Latvijas Republikas valstiskuma atjaunošanu.
2021. gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs izveidoja dokumentālu vēstījumu “Barikādēm 30: Daugavpils stāsti”, kurā atspoguļots 1991. gada barikāžu laiks, dalībnieku atmiņas, materiāli no muzeja krājuma un video materiāli no biedrības “Aleksandra Pelēča lasītava” arhīva.
Atzīmējot 1991. gada barikāžu aizstāvju piemiņas dienu, 20. janvārī galvenokārt tiešsaistē notiks vairāki piemiņas pasākumi.
Plkst. 10.00 – 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīta Latvijas Valsts Prezidenta Egīla Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja Romualda Ražuka uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem. Tiešraide: 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā: www.facebook.com/Barikades1991 un LSM.lv.
Plkst. 11.00 – Gunāra Astras pieminekļa “ Nebaidies” atklāšana ēkas Brīvības ielā 34, kur 1983. gadā viņu notiesāja LPSR Augstākā tiesa.
Plkst. 16.00 – Folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” koncerts, KTMC “Ritums” YouTube kanālā https://ej.uz/KTMC_Ritums.
Plkst. 19.00 – Koncerts “1991” Rīgas Domā Domā (zaļajā režīmā ar sertifikātiem) un LTV1 ēterā plkst. 22.10.
Informāciju sagatavoja:
Gunta Ločmele
Daugavpils pilsētas pašvaldības
Komunikācijas nodaļa