Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Uzņēmējdarbības veicināšana Baltijas pierobežas reģionos: vietējā kopienā balstīta iniciatīva uzņem apgriezienus Pilsētas ziņas

42
Uzņēmējdarbības veicināšana Baltijas pierobežas reģionos: vietējā kopienā balstīta iniciatīva uzņem apgriezienus

Baltijas pierobežas reģionos ir uzsākts uzņēmējdarbības saglabāšanas un paplašināšanas (Business retention and expansion (BR&E)) projekts, kas tiek īstenots Baltijas reģionu izlīdzināšanās iniciatīvas (Baltic CuRI) ietvaros. Šajā projektā, ko īsteno Pasaules Banka un Eiropas Komisija, piesaistot starptautisko konsultāciju uzņēmumu Civitta, tiks identificēti galvenie šķēršļi reģionālo uzņēmumu attīstībai un izstrādāti konkrēti risinājumi to pārvarēšanai.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Baltijas pierobežas reģioni saskaras ar citādākiem izaicinājumiem nekā pārējie valstu reģioni, taču tiem ir arī unikālas priekšrocības. Pastāvošie izaicinājumi kā darbaspēka migrācija, sabiedrības novecošanās, nepietiekams mājokļu tirgus, kā arī  ekonomiskie izaicinājumi, ko izraisījusi robežu slēgšana ar Krieviju un Baltkrieviju, prasa specifisku pieeju vietējas uzņēmējdarbības attīstībai. Tieša vietējo uzņēmumu iesaiste uzņēmējdarbības vides pilnveidošanā palīdz veidot savstarpējo uzticību, iedrošina ieinteresētās puses līdzdarboties procesos, kā arī sekmē ilgtspējīgu reģionālo izaugsmi. Plaukstoša uzņēmējdarbības vide sniedz labumu ne tikai uzņēmumiem, bet arī vietējai ekonomikai, darbavietu radīšanai un vispārējai kopienas labklājībai. Kad uzņēmumi jūtas atbalstīti, tie labprātāk iegulda savā attīstībā, paplašina darbību un galu galā palīdz uzlabot kopējo dzīves kvalitāti reģionos, kuros tie darbojas.

Kas padara šo iniciatīvu atšķirīgu? Iniciatīva sniedz praktisku atbalstu pierobežas teritorijām visās trīs Baltijas valstīs ar mērķi uzlabot Eiropas Savienības fondu apguvi, īpaši uzņēmējdarbības un vietējās attīstības jomās. Tās unikalitāte balstās "no apakšas uz augšu" pieejā, kad pārmaiņas virza vietējās kopienas pārstāvji un brīvprātīgie , cieši sadarbojoties ar vietējā un nacionālā līmeņa partneriem. Projekts sniedz iespēju uzņēmējiem paust savas vajadzības, ietekmēt politikas veidošanu un aktīvi piedalīties labvēlīgākas uzņēmējdarbības vides veidošanā. Latvijā projekts tiek īstenots Latgales reģionā, iesaistot visu septiņu novadu pašvaldības, kā arī Daugavpils un Rēzeknes valstspilsētas.  

Kā tas viss darbojas?

Projekta pamatā ir kopīgi centieni uzlabot uzņēmējdarbības vidi, ko īsteno vietējās kopienas un organizācijas, bet koordinē Pasaules Banka un Eiropas Komisija, iesaistot konsultāciju uzņēmumu Civitta. Eiropas Savienība iniciatīvai sniedz finansiālu un stratēģisku atbalstu, lai sekmētu nospraustos mērķus reģionālo atšķirību mazināšanai un pārrobežu sadarbības stiprināšanai. Savukārt Pasaules Banka piedāvā zināšanas, metodoloģiju un starptautisko labo praksi, nodrošinot, ka projektā tiek izmantota strukturēta un efektīva pieeja uzņēmējdarbības saglabāšanai un paplašināšanai. Tikmēr konsultāciju uzņēmums Civitta ir atbildīgs par brīvprātīgo piesaisti un apmācību, datu vākšanas vadību un rezultātu analīzi. Reģionu pašvaldības, augtākās izglītības iestādes un ar uzņēmējdarbību saistītās organizācijas Lietuvā, Latvijā un Igaunijā nodrošinās, ka iniciatīva atbilst vietējām vajadzībām, palīdzot sasniegt uzņēmējus un  sniedzot atbalstu reģionam specifisku rīcības plānu izstrādē. Šāda daudzpusīga partnerība nodrošina, ka globālās zināšanas un pieredze satiekas ar darbībām vietējā līmenī. Tas veicina gan iniciatīvas atbilstību Latgales reģiona vajadzībām, gan nodrošina ilgtermiņa ietekmi, sekmējot ekonomisko izaugsmi.

Uzņēmējdarbības saglabāšana un paplašināšana (BR&E) ir programma, kas izstrādāta, lai stiprinātu saikni starp uzņēmumiem un vietējo kopienu, vienlaikus mudinot katru uzņēmumu attīstīt savu darbību reģionā, nodrošinot nepārtrauktu izaugsmi. Tiešas komunikācijas un mijiedarbības rezultātā, veicot aptauju, tiks identificētas galvenās problēmās, ar kurām saskaras uzņēmumi katrā reģionā, izprastas viņu faktiskās vajadzības un ieskicēti potenciālie risinājumi.  Pēc datu ieguves un analīzes tiks identificētas pierobežas reģionu kopīgās tendences un Latgales reģionam raksturīgās problēmas, kas ļaus izstrādāt pielāgotus rīcības plānus. Tie ietvers reālistiskus un īstenojamus risinājumus aktuālākajām problēmām, ar kurām uzņēmumi saskaras katrā reģionā.

 

Iedzīvotāji kā tilts ar uzņēmējiem: kā brīvprātīgie virza šo iniciatīvu

Projekts tiks īstenots trīs posmos. Aprīlī tiks piesaistīti brīvprātīgie, iesaistot pašvaldību un reģionālo iestāžu darbiniekus, universitāšu studentus, kā arī citus potenciālos interesentus. Kopumā jebkurš pilsoniski aktīvs Latgales iedzīvotājs, kuram rūp reģiona ekonomiskā izaugsme, ir aicināts kļūt par brīvprātīgo. Projekta ietvaros visiem brīvprātīgajiem tiks nodrošinātas apmācības par interviju veikšanu. Šie cilvēki būs projekta pamats, kas veidos kontaktus un sadarbosies ar vietējiem uzņēmumiem, lai iegūtu informāciju par uzņēmējiem nozīmīgiem jautājumiem un problēmām.

Maijā projektā tiks uzsākts aktīvs informācijas ieguves posms, kura laikā brīvprātīgie sazināsies ar uzņēmumu pārstāvjiem un veiks klātienes aptaujas. Šis posms ir veltīts tam, lai uzklausītu un  nodrošinātu izpratni par vajadzībām, izaicinājumiem un iespējām katrā reģionā. Aptaujas sniegs uzņēmumiem lielisku iespēju dalīties savā pieredzē un paust savas vajadzības, kam turpmāk būs ietekme gan uz pašvaldību politiskajiem lēmumiem, gan investīciju prioritātēm. "Ja jums ir skaidrs plāns un spēcīgas zināšanas, nauda sekos. Grūti atrast finansējumu, ja nezini, ko dari. Mēs uzskatām, ka šī procesa rezultātā pašvaldības būs labāk sagatavotas virzīt savas vajadzības," skaidroja Pasaules Bankas pārstāve Elēna Hamiltone.

Jūnijā gaidāmi iniciatīvas pirmie starprezultāti. Dati tiks analizēti, un sākotnējie secinājumi tiks publicēti, sniedzot ieskatu pašreizējā vietējās uzņēmējdarbības vides novērtējumā un nepieciešamajā atbalstā. Projekts turpināsies līdz augustam, kad projektā iesaistītie  strādās pie detalizēta rīcības plāna izveides katram reģionam.

Sagaidāms, ka iniciatīva radīs būtisku ietekmi, katrā reģionā apmeklējot aptuveni 100 uzņēmumus un iesaistot vairāk nekā 20 brīvprātīgos. Vietējo brīvprātīgo iesaiste nodrošina, ka aptaujas process balstās vietējās kopienas līdzdalībā un nostiprina galveno vēstījumu: reģionālā izaugsme ir atkarīga no kopīgiem centieniem, un katrs ieguldījums veido vietējo uzņēmumu nākotni un stiprina kopējo labklājību.

Ja vēlies kļūt par brīvprātīgo un sniegt ieguldījumu sava reģiona ekonomiskajā attīstībā, līdz 23. aprīlim aizpildi pieteikuma formu, kas pieejama ŠEIT , pievienojies projektam kā brīvprātīgais un iesaisties uzņēmumu aptaujas procesā.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!