Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Baltijas ceļam 35 Pilsētas ziņas

343
Baltijas ceļam 35

Piektdien, 23. augustā aprit 35 gadi kopš Baltijas valstu iedzīvotāji vienojās kopīgā akcijā “Baltijas ceļš”. Tas bija unikāls notikums, kas pievērsa visas pasaules uzmanību trīs Baltijas tautu centieniem atgūt brīvību.

Baltijas valstu pilnīga okupācija nebūtu bijusi iespējama, ja pirms Otrā pasaules kara, 1939. gada 23. augustā, Maskavā netiktu parakstīts neuzbrukšanas līgums starp nacistisko Vāciju un PSRS, jeb tā dēvētais Molotova–Ribentropa pakts. Tajā tika iekļauti vairāki slepeni papildprotokoli, kuru rezultātā Austrumeiropa tika sadalīta vācu un padomju ietekmes zonā, pēc kā sākās abu lielvaru karaspēku pakāpenisks iebrukums Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Rumānijā.

Molotova–Ribentropa pakts tā parakstīšanas brīdī bija pretrunā tolaik spēkā esošajām vispārējām starptautiskajām tiesībām, kā arī PSRS un Vācijas līgumsaistībām. Tāpēc viens no Baltijas valstu neatkarības kustības galvenajiem mērķiem bija panākt pakta slepeno protokolu publisku atzīšanu par spēkā neesošiem no parakstīšanas brīža.

1989. gada 23. augustā, pieminot pirms 50 gadiem starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu, trīs Baltijas tautas pārsteidza visu pasauli. Aptuveni divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja ap 670 km garu cilvēku ķēdi, kas vijās cauri visām trim Baltijas valstīm un savienoja Tallinu, Rīgu un Viļņu, radot vienotību trīs valstu centienos pēc brīvības. Akcijā piedalījās ap 200 Daugavpils pilsētas un rajona iedzīvotāju.

Baltijas ceļu organizēja visu Baltijas valstu nacionālās kustības – Igaunijas Tautas fronte, Latvijas Tautas fronte un Lietuvas Tautas kustība “Sajūdis”. Tā bija lielākā miermīlīgā demonstrācija pasaules vēsturē. Baltijas ceļam bija plaša starptautiska rezonanse un tas deva spēcīgu impulsu turpmākajiem notikumiem Eiropā, kas noveda pie vairāku Eiropas valstu komunistisko režīmu sabrukuma. 2009. gadā akcija Baltijas ceļš iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

“Baltijas ceļš bija viens no izšķirošajiem pavērsieniem, kas Latvijai, Lietuvai un Igaunijai ļāva atgūt brīvību un pilnībā atjaunot Baltijas valstu neatkarību. Mūsu tautu neatlaidība un gribasspēks pirms 35 gadiem bija apliecinājums tam, ka ar cilvēku vienotību un paļāvību ikviens kopīgs mērķis ir sasniedzams! Arī šodien mums jābūt vienotiem, lai arī nākamajām paaudzēm virs galvām plīvo brīvās Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs,” Baltijas ceļa 35. gadadienā uzsvēra Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

 

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!