Attīstības departaments apkopojis datus par ekonomisko situāciju Daugavpilī un Latgalē Pilsētas ziņas

939
Attīstības departaments apkopojis datus par ekonomisko situāciju Daugavpilī un Latgalē

Daugavpils pilsētas pašvaldības Attīstības departaments apkopojis datus par ekonomisko situāciju Daugavpilī 2021. gadā, kā arī Covid-19 pandēmijas ietekmi uz pilsētas ekonomisko attīstību.

Daugavpils pilsētas ekonomiskos rādītājus iepriekšējo gadu laikā raksturoja stabilitāte. To sekmēja intensīva ES struktūrfondu apgūšana, nodarbinātības un darba samaksas pieaugums, kā arī ārējās ekonomikas uzlabošanās. Pilsētas ekonomisko potenciālu apliecina industriālajās zonās esošo uzņēmumu pieredze – investīcijas, kas ieguldītas rūpniecisko teritoriju revitalizēšanā un infrastruktūras attīstībā. Tas, savukārt, ļauj ievērojami uzlabot darba apstākļus un ar katru gadu arvien vairāk palielināt uzņēmēju interesi par ražotņu izvietošanu un jaunu darba vietu radīšanu Daugavpils pilsētā.

Ievērojamas priekšrocības pilsētas uzņēmējiem sniedz dalība Latgales speciālajā ekonomiskajā zonā (LSEZ), kurā pašlaik darbojas 11 Daugavpils pilsētā reģistrēti uzņēmumi. Pagājušajā gadā LSEZ iestājās SIA “Landors L” un “SIA “METMATUS”.

2021. gadā noslēdzās vairāku projektu realizācija energoefektivitātes paaugstināšanas, sabiedriskā transporta, uzņēmējdarbības vides attīstības un ekonomiskās aktivitātes paaugstināšanas jomās. Projektu kopējā summa – 37,9 milj. eiro. Aizvadītajā gadā sagatavoti arī jaunu augstas gatavības investīciju projektu pieteikumi Covid-19 seku pārvarēšanas aizņēmumiem ar kopējo summu 8,8 milj. eiro, kā arī piesaistītas Valsts budžeta dotācijas 1,1 milj. eiro apmērā.

Pēc Lursoft apkopotās informācijas, 2021. gadā Daugavpilī tika reģistrēti 225 jauni uzņēmumi, kas ir par 3,2% vairāk nekā 2021. gadā. Savukārt likvidēti 313 – par 18,1% vairāk nekā 2020. gadā.

Pakāpeniski uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, aizvadītajā gadā par 0,9% Daugavpilī samazinājās bezdarba līmenis. Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem bezdarba līmenis pilsētā ir ievērojami zemāks nekā Latgales reģionā kopumā, kas 2021. gadā sastādīja vidēji 7,7%. Bezdarbnieka statusu pagājušā gada 11 mēnešos Daugavpilī ieguva 3769 personas, kas ir par 10% mazāk nekā tajā pašā periodā 2020. gadā.

Salīdzinot ar citiem Latvijas reģioniem, 2021. gada 3. ceturksnī Latgalē visstraujāk – par 13 % pieauga vidējā mēneša bruto darba alga. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, zemākās algas pieaugums minētajā periodā bija Vidzemē – 9,5%.

2021. gadā lielākie darba devēji Daugavpilī ražošanas nozarē bija SIA “LDZ ritošā sastāva serviss” Daugavpils remonta centrs, A/S “Daugavpils Lokomotīvju Remonta Rūpnīca”, SIA "AXON CABLE", A/S “LATVIJAS MAIZNIEKS”, SIA “East Metal” un SIA “ZIEGLERA MAŠĪNBŪVE”. Sakarā ar ražošanas apjoma pieaugumu, pagājušajā gadā darbinieku skaitu strauji palielināja SIA “Axon Cable” par 103 cilvēkiem, A/S “Latvijas Maiznieks” par 75 cilvēkiem un SIA “LDZ ritošā sastāva serviss” par 67 cilvēkiem.2021. gada 9 mēnešos salīdzinājumā ar 2020. gada to pašu periodu Daugavpilī gandrīz visās rūpniecības nozarēs bija ražošanas apjoma kāpums 12% - 50% apmērā. Lielākais pieaugums bija optisko šķiedru kabeļu, lauksaimniecības mašīnu, plastmasas un gatavo metālizstrādājumu ražošanā. Daugavpilī 2021. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2020. gada 3. ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms samazinājās par 40%, kas ir izsakāms ar ierobežoto izejmateriālu un ražošanas sastāvdaļu piedāvājumu un cenu kāpumu.

Stabilus izaugsmes tempus saglabā pilsētas vadošie ražošanas uzņēmumi, kā piemēram A/S “Latgales piens” (produkcijas apjomi pieauga par 53%), SIA “Axon Cable” (+51%), SIA “Zieglera mašīnbūve” (+45%), A/S “Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca” (+37%) un vislielāko ražošanas pieaugumu sasniedza SIA “Latsweets” (+158%) un SIA “Rital D” (+152%), tas ir saistīts ar jaunās zivju konservu produkcijas rūpnīcas izbūvi un ražošanas uzsākšanu.

Covid-19 pandēmija ietekmējusi ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus. Lursoft dati liecina, ka ēdināšanas uzņēmumu skaits Daugavpilī samazinājies. Arī viesu izmitināšanas pakalpojumu jomā vērojama negatīva dinamika. Līdz ar Covid-19 ierobežojumiem, samazinājās pieprasījums pēc naktsmītnēm. Savukārt vērojama pozitīva informācijas tehnoloģiju uzņēmējdarbības jomā, jo pilsētā ienākuši jauni IT uzņēmumu. Kopējais TIK uzņēmumu skaits Daugavpilī 2021. gadā bija 165.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas pašvaldības

Komunikācijas nodaļa,

Attīstības departaments

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!