Atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumi un vides piesārņošanas tendences Daugavpils pilsētas pašvaldībā Pilsētas ziņas
Daugavpils pilsētas pašvaldībā, kā lielākajā daļā no Latvijas pašvaldībām, viena no aktuālākajām un estētiski nepievilcīgākajām vides ainaviskās kvalitātes degradējošajām problēmām ir stihiski izveidotās izgāztuves, ko lielākoties rada pašvaldības iedzīvotāji. Stihiski izgāztuvju izvietošanas cēloņi var būt dažādi – kādam atkritumu apsaimniekošanas izmaksas šķiet pārāk lielas un tiek pieņemts lēmums ekonomēt uz vides, kā arī uz personīgās sirdsapziņas rēķina, citi rīkojas pēc inerces un noteikta veida atkritumus izved sev ierastās vietās, kā tas darīts gadu gadiem, savukārt vēl citi zemā izglītības līmeņa un elementāras saprāta trūkuma dēļ veic vides piesārņojumu, uzskatot to par normālu rīcību, kas neradīs negatīvas sekas. Diemžēl vides piesārņošanas faktam ir ne tikai ekoloģiskas sekas, bet arī sociālekonomiskas. Kā piemēram, Daugavpils pilsētas pašvaldība stihisko izgāztuvju likvidācijai katru gadu tērē iespaidīgus finanšu līdzekļus no speciālā budžeta sadaļas, kas varētu tikt izmantoti kāda vides objekta renovācijai vai izveidei. 2019.gadā stihisko izgāztuvju likvidācijai ir paredzēts izlietot aptuveni 44 tūkstošus eiro, kas salīdzinājumā, piemēram, ar izlietotajiem aptuveni 40 tūkstošiem eiro Meļņičkas upes (posmā no Gaismas ielas 4 līdz Nometņu ielai) revitalizācijai vai Esplanādes ūdenskrātuves attīrīšanai par 35 tūkstošiem eiro ir iespaidīga summa, jo finanšu līdzekļi netiek tērēti vides objektu atjaunošanai, bet gan atkritumu savākšanai, kas galu galā tiks nogādāti atkritumu poligonā un apglabāti. Ņemot vērā ikgadējo negatīvo tendenci var secināt, ka tikai “pateicoties” mūsu neapzinīgo līdzcilvēku rīcībai Daugavpils pilsētas pašvaldība katru gadu finansiālā ziņā zaudē vismaz vienu vides objekta labiekārtošanas projektu, kas darītu pašvaldību estētiski pievilcīgāku un priecētu Daugavpils iedzīvotājus un ciemiņus.
Daugavpils pilsētas pašvaldība regulāri organizē vides sakopšanas akcijas un nodrošina pašvaldības iedzīvotājiem visus nepieciešamos priekšnoteikumus ekoloģiska dzīvesveida ievērošanai un korektai atkritumu apsaimniekošanai:
1) katru gadu pavasarī tiek organizēta un administrēta Lielā Talka;
2) divas reizes gadā tiek uzstādīti liela izmēra metāla konteineri bioloģiski noārdāmo atkritumu bezmaksas izmešanai;
3) pašvaldības teritorijā ir izvietoti 68 punkti ar konteineri bezmaksas iepakojuma savākšanas nodrošināšanai;
4) 29 vietās ir izvietoti “zvanveida” formas konteineri stikla iepakojuma savākšanai;
5) Ieviesta sašķirotā savāktā iepakojuma izvešana no privātmāju sektora divas reizes mēnesī;
6) Liģinišķu mikrorajonā katru dienu no plkst. 8.00 – 19.00 darbojas šķiroto atkritumu savākšanas laukums;
7) SIA “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” (turpmāk – SIA “AADSO”) apsaimniekotajā sadzīves atkritumu poligonā “Cinīši” katru dienu no plkst. 9.00 – 21.00 darbojas šķiroto atkritumu savākšanas laukums.
Varētu šķist, ka Daugavpils pilsētas pašvaldībā, skatoties pēc pašvaldības radītajām atkritumu nodošanas iespējām, stihiskajām izgāztuvēm vispār vairs nevajadzētu būt, ņemot vērā vēl ļoti nozīmīgu faktu – SIA “AADSO” ir viens no zemākajiem sadzīves atkritumu pieņemšanas tarifiem visā Latvijas Republikā – https://infogram.com/atkritumu-apglabasanas-pakalpojumu-tarifi-1h1749r13gdl4zj?live (SIA “AADSO” tarifs kartē norādīts kopā ar Dabas resursu nodokli un bez PVN 21%) – attiecīgi saglabājot salīdzinoši ļoti zemu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifu arī Daugavpils pilsētas pašvaldībā. Diemžēl dzīvē situācija nav tik iepriecinoša, jo gan pēc iedzīvotāju sniegtās informācijas, gan pēc pašvaldības atbildīgo speciālistu teritoriju apsekošanas rezultātiem pašvaldībā katru gadu tiek konstatētas neapzinīgu iedzīvotāju radītas stihiskās izgāztuves . Kā tika minēts iepriekš, stihisko izgāztuvju likvidācija un atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumu sekas ne tikai nopietni kaitē pilsētas budžetam, bet arī Daugavpils pilsētas pašvaldības policijas veiktās darbības, kas bieži vien beidzas rezultatīvi ar sastādītiem administratīvo pārkāpumu protokoliem, noslogo policijas darba spēka resursu, kas varētu tikt izmantots citu tiešo pienākumu izpildei. Ja ņemt vērā statistikas datus, tad Pašvaldības policija pagājušā gada laikā pēc Latvijas administratīvā pārkāpumu kodeksa 75.panta “Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana” ir sastādīti 527 pārkāpumi, http://police.daugavpils.lv/wp-content/uploads/2019/02/2018.pdf kas ir salīdzinoši liels skaits Daugavpils pilsētas pašvaldības kontekstā. Jāatzīmē, ka par nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā pēc Latvijas administratīvā pārkāpumu kodeksa 75.panta “Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana” var tikt uzlikts naudas sods fiziskajām personām no septiņdesmit līdz septiņsimt eiro, bet juridiskajām personām — no četrsimt trīsdesmit līdz tūkstoš četrsimt euro, savukārt pēc iepriekš minēto noteikumu 58.panta “Vides piesārņošana un piegružošana” var tikt uzlikts naudas sods fiziskajām personām no septiņdesmit līdz septiņsimt eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām — no trīssimt piecdesmit līdz divtūkstoš deviņsimt eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.
Neraugoties uz kontrolējošo iestāžu patrulēšanas reidiem, iedzīvotāju signāliem un mobilo video novērošanas kameru efektivitāti “hroniskos vides piesārņotājus” visdrīzāk var atturēt tikai naudas sodu palielināšana vai kāds cits likumdošanā paredzams soda veids, savukārt bērnus un jauniešus ekoloģiski domāt un rīkoties jāmāca jau ģimenē un skolā, kā arī ir jāatceras, ka tīrs ir ne tikai tur, kur tīra, bet arī tur, kur nemēslo.
Informāciju sagatavoja:
SIA “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija”