14.novembris - Pasaules diabēta diena Pilsētas ziņas
Cukura diabēts ir hroniska, progresējoša vielmaiņas slimība, kuras rezultātā organismam nav spējas patstāvīgi regulēt cukura līmeni asinīs. Reizēm simptomi ir tādi, ka cilvēks pat neiedomājas, ka ir diabēts, un meklē kaut ko citu, un tā ir pēdējā lieta, ko atrod. Tāpēc ir svarīgi, ka pēc iespējas vairāk cilvēku zinātu, kas tas ir, un kā tas izskatās. Cukura diabēts ir viena no nozīmīgākajām neinfekcijas slimībām gan saslimstības, gan mirstības cēloņu ziņā Latvijā, kā arī citās Eiropas Savienības valstīs un pasaulē kopumā.
Cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var ārstēt, lai uzturētu normālu cukura līmeni asinīs, nepieļautu slimības komplikāciju attīstību un uzlabotu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.
Kādi ir cukura diabēta simptomi (pazīmes)?
- pastiprinātas slāpes;
- bieža urinācija;
- bada sajūta;
- neizskaidrojams svara zudums;
- izteikts nogurums;
- redzes pasliktināšanās;
- lēna brūču dzīšana;
- plaukstu vai pēdu tirpšana vai nejūtīgums.
Simptomi var arī nebūt!
1.tipa cukura diabēts (insulīna atkarīgais diabēts) rodas, ja aizkuņģa dziedzeris nespēj saražot insulīnu pietiekamā daudzumā. Trūkstošais insulīns jāievada injekciju veidā. Ar 1.tipa cukura diabētu var saslimt jebkurā vecumā, bet parasti tas attīstās bērnībā. Slimības sākums parasti ir pēkšņs un tās simptomi ir skaidri. No visiem cukura diabēta saslimšanas gadījumiem tas sastopams apmēram 10-15% gadījumu.
2.tipa cukura diabētss (insulīna neatkarīgais diabēts) ir visizplatītākā cukura diabēta forma. 2.tipa cukura diabēta gadījumā insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta un insulīns nedarbojas pietiekoši efektīvi. Tas var attīstīties jebkurā vecumā. Slimības simptomi parasti parādās pakāpeniski un lēni. Dažkārt tie ilgi paliek nepamanīti un saslimšana tiek atklāta tikai tad, kad parādījušās komplikācijas, vai veicot asins vai urīna analīzes.
Gestācijas cukura diabēts var attīstīties topošajai māmiņai grūtniecības laikā. Tas izraisa nopietnas komplikācijas gan mātei, gan auglim. Parasti sievietei pēc bērna piedzimšanas glikozes līmenis normalizējas, tomēr mātei un bērnam pastāv paaugstināts risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu turpmākās dzīves laikā.
Cukura diabēts var izraisīt nopietnas komplikācijas:
- sirds un asinsvadu slimības,
- aklumu,
- nieru mazspēju,
- čūlas uz kājām un kāju amputāciju.
Lai samazinātu komplikāciju attīstības risku, svarīga ir cukura diabēta agrīna diagnostika un ārstēšanas uzsākšana. Komplikāciju rašanos var novērst vai aizkavēt glikozes un holesterīna līmeņa asinīs un asinsspiediena uzturēšana normālā līmenī vai tuvu tam. Tāpēc cilvēkiem ar cukura diabētu ir nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība .
Ja esi pamanījis cukura diabēta simptomus, nekavējoties vērsies pie sava ģimenes ārsta un pārbaudi cukura līmeni asinīs.
!!! No 2022.gada 14.novembra līdz 20.novembrim Latvijas Sarakanā Krusta Veselības istabā, 18.novembra ielā 197V, pirmdien, otrdien un ceturtdien no plkst.12.00 līdz 15.00, iedzīvotāji aicināti veikt bezmaksas cukura līmeņa mērījumu asinīs un saņemt speciālista konsultāciju. Telefons uzziņām: 22036984
Ar visiem Slimību profilakses un kontroles centra izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-materiali
Materiālu sagatavoja Daugavpils pilsētas NVPT koordinatore L.Drozde,
izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra materiālus.