IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Mākslinieciskā Daugavpils vēsturiskā skatījumā Izglītības ziņas

104

Daugavpili var nosaukt ne tikai par dzimto, skaistu, ziedošu un muzikālu pilsētu, bet arī par māksliniecisku... Tas ir tāpēc, ka nu jau visu pavasari Daugavpils vispārizglītojošo skolu 8.klašu skolēnu komandas piedalījās Daugavpils 740.jubilejai veltītajā konkursā „Mākslinieciskā Daugavpils vēsturiskā skatījumā”, ko organizēja Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības satura nodaļas izglītības metodiķe latviešu valodas jautājumos I.Bohāne un krievu valodas un literatūras skolotāju MA vadītāja, izglītības metodiķe M.Žilinska. Konkursa žūrijas darbā piedalījās arī Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības satura nodaļas vadītāja I.Sprindžuka. Konkursa mērķis bija ar valodu zināšanu palīdzību (latviešu un krievu) rosināt un aktivizēt skolēnu interesi par ievērojamām Daugavpils personībām (māksliniekiem, literātiem, valodniekiem, mūziķiem).

Lai pilnībā ielūkotos mākslinieciskajā Daugavpilī laiku lokos, skolēni konkursā piedalījās trīs kārtās. I kārta „Fotomirkļi un mēs...” notika no 9.februāra līdz 2.martam un tās laikā skolotāji saņēma norādes ar dažādām Daugavpils vietām vai objektiem. Tur skolēnu komandām pastāvīgi vajadzēja nokļūt un uzņemt tur bildes, kurās bija jābūt redzamiem gan objektiem, gan arī pašiem dalībniekiem. Interesanti bija vērot skolēnu atsūtītās fotogrāfijas, kā arī apbrīnot, ar kādu māksliniecisku pieeju un izdomu veidotas kompozīcijas. Tad sekoja II kārta „Zini vai mini!", kura notika no 9.marta līdz 30.martam. Šīs kārtas laikā komandām neklātienē vajadzēja atšifrēt skolotājiem nosūtītajās fotogrāfijās redzamās vietas vai lietas fragmentu un uzrakstīt nelielu aprakstu par šo vietu vai lietu saistībā ar ievērojamu mākslinieku, literātu vai valodnieku, kura vārds saistīts ar Daugavpili un attiecīgo vietu vai objektu. Katra komanda arī ar šo uzdevumu veiksmīgi tika galā. Un nu klāt bija arī konkursa noslēguma kārta!

Tieši tāpēc š.g.20.aprīlī Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja aktu zālē pulcējās visas konkursa komandas, lai piedalītos III kārtas „Erudītu spēlē”. Uzdevumi bija daudzveidīgi un interesanti. Skolēni un skolotāji atzina, ka tie nemaz nebija viegli, jo dalībniekiem bija jāatklāj ne tikai vēstures un ģeogrāfijas zināšanas, bet arī jāatceras ievērojamākos pilsētas rakstniekus, dzejniekus, mūziķus. Pavisam erudītu spēlē bija četri uzdevumi. 1.uzdevumā bija jāaizpilda teikumos tukšās vietas, demonstrējot zināšanas par pilsētas vēsturi un ģeogrāfiju. Ir patiess prieks, ka skolēni tik daudz zina par dzimto pilsētu – tās vēsturiskos nosaukumus, pilsētas mērus, izglītības iestāžu skaitu, pilsētas robežas un kaimiņus –, tomēr ne visi zināja, ka Daugavpils platības ziņā ir tik liela pilsēta... Noteikti visspilgtāk skolēnu atmiņās paliks audio un video uzdevumi, īpaši 1975.gadā uzņemtās mākslas filmas „Mans draugs nenopietns cilvēks” (kuras fragmenti filmēti arī Daugavpilī) ievaddaļa, kur spēles dalībniekiem vajadzēja atpazīt septiņas vietas mūsu pilsētā. Turpretī muzikālie fragmenti vairāk patika skolotājiem, jo ir taču patīkami ne tikai baudīt skaistu mūziku, bet arī apzināties, ka tie ir mūsu novadnieki. Gan O.Stroka tango skaņas, gan J.Ustinskova vadīto jaukto kori „Daugava” atpazina gandrīz visas komandas, turpretī grūtības sagādāja R.Paula dziesmas „Latgale” izpildītājas I.Bageles balss atšifrēšana. Veiksmīgi visas komandas izpildīja 3.uzdevumu, kur, patstāvīgi lasot, vajadzēja izvēlēties pareizo atbildes variantu par kādu ievērojamu Daugavpils personību. Spēles un visa konkursa kulminācija bija 4.uzdevums, kurā atklājās ne tikai skolēnu erudīcija, bet arī dedzīgums un azarts. Uzdevums bija veidots tā, ka, ja skolēni, izlasot jautājumu, zināja atbildi uzreiz, ieguva 10 punktus, ja bija nepieciešams noklausīties papildvariantus un tikai tad spēja atbildēt, saņēma 5 punktus, bet, ja arī tad vēl nezināja atbildi, tika piedāvāts izmantot vēl vienu priekšā teikšanas iespēju (attēlu), par to iegūstot tikai 1 punktu, tomēr skolēni šo pēdējo iespēju neizmantoja, jo komandu starpā valdīja azartiska konkurence.

Visu trīs kārtu Daugavpils 740.jubilejai veltītā konkursa „Mākslinieciskā Daugavpils vēsturiskā skatījumā” kopvērtējumā veiksmīgākās bija Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja abas komandas, kur 8.b klases komanda (skolotāja A.Bukeja) tikai pēdējā brīdī par 2 punktiem apsteidza 8.a klases komandu (skolotāja L.Meinerte) un ieguva 1.vietu, līdz ar to 8.a klases komanda – 2.vietu, bet 3.vietu veiksmīgi noturēja Daugavpils 16.vidusskolas komanda (skolotāja A.Nipāne). Liels paldies arī pārējām komandām – Daugavpils 10.vidusskolas divām komandām (skolotājas N.Mihailova un L.Pilecka), Daugavpils Centra vidusskolas komandai (skolotājas M.Strode un S.Skrupska) un J.Raiņa Daugavpils 6.vidusskolas komandai (skolotāja B.Podvuiska) – par izturību un radošu pieeju konkursā.

Tā veiksmīgi ir noslēdzies vēl viens konkurss, kas veltīts Daugavpils 740.jubilejai! Ir neviltots prieks, ka mūsu skolēniem Daugavpils ir dārga un mākslinieciska vieta...

 

Ieskats konkursa norisē

 

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes

Izglītības satura nodaļas

izglītības metodiķe latviešu valodas jautājumos

I.Bohāne

un krievu valodas un literatūras skolotāju MA vadītāja,

izglītības metodiķe

M.Žilinska

           

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!