Divu gadu laikā no mazas ozolzīlītes esam izaudzējuši lielu ozolu Izglītības ziņas
Eiropas Savienības mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas „Skolu daudzpusējās partnerības” projekts „From tiny acorns giant oak trees grow” tika uzsākts Daugavpils pilsētas 9.speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē 2013.gada 1.augustā un tiks noslēgts 2015.gada 31.jūlijā. Sadarbojoties ar projekta partneriem no Spānijas, Zviedrijas, Anglijas, Beļģijas, Islandes un Kipras, esam izzinājuši dažādu valstu kultūras, tradīcijas, kā arī bagātinājuši savu darba pieredzi, strādājot pie ilgtspējīgās domāšanas attīstīšanas un ekoloģiskās audzināšanas.
Projekta galvenais mērķis bija ilgtspējīgas domāšanas attīstības veicināšana deviņās Eiropas valstu pirmsskolas izglītības iestādēs. Projekta ietvaros tika sasniegti visi plānotie uzdevumi:
- tika izpētīts, cik atšķirīgi strādā Eiropas pirmsskolas izglītības iestādes ilgtspējīgas domāšanas attīstībā, koncentrējoties uz dzīves ciklu un enerģijas taupīšanu;
- attīstīta dziļāka izpratne un praktiskās iemaņas, izmantojot dažādus pedagoģiskos līdzekļus un paņēmienus darbā ar enerģijas taupīšanu un dzīves ciklu;
- palielināta bērnu interese un informētība par viņu ietekmi uz apkārtējo vidi un sabiedrību kopumā;
- padziļinātas bērnu zināšanas par to, kā dzīves cikls un enerģijas taupība var sekmēt ilgtspējīgas domāšanas attīstību;
- vairota zinātkāre par citām kultūrām.
Projekta ietvaros mēs esam izauguši no mazām ozolzīlītēm līdz lieliem un staltiem ozoliem un esam ieguvuši profesionālo kompetenci darbā ar dzīves ciklu un enerģijas taupīšanu, kā arī uzkrājuši darba pieredzi bērnu izpratnes par ilgtspējīgas domāšanas attīstīšanā. Projekta realizēšanas laikā palielināta kompetence digitālo un interaktīvo līdzekļu izmantošanā mācību procesa laikā, interese par citām Eiropas kultūrām un izveidots jauns sadarbības un attiecību tīkls. Ilgtspējīgas domāšanas attīstīšana ir mērķtiecīgs un nepārtraukts process, kas turpinās visas dzīves garumā, tāpēc mums kā pirmsskolas izglītības iestādei ir jāseko arī turpmāk līdzi tam, lai ieaudzinātu bērnos cieņpilnu attieksmi pret dabu un apkārtējo vidi. Mūsu galvenais uzdevums pēc projekta noslēguma ir turpināt pielietot izstrādātos metodiskos un IT līdzekļus, vairāk piedāvāt bērniem tādas darba formas kā eksperimenti, vērošana un praktiskā darbošanās. Svarīgs aspekts – turpmākā sadarbība un kontakts ar projekta dalībvalstīm (pieredzes materiāla popularizēšana caur e-vidi), drop-box krātuves papildināšana ar jaunām idejām un savu darba pieredzi, kā arī savas valsts, pilsētas un darba ar bērniem ar speciālām vajadzībām popularizēšana.
Sakām lielu paldies Daugavpils pilsētas pašvaldībai par finansiālo atbalstu, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldei par atbalstu projekta īstenošanai, kā arī Daugavpils pilsētas 2. un 4.speciālajai pirmsskolas izglītības iestādei, 20.pirmsskolas izglītības iestādei, Daugavpils Ruģeļu, un 29.poļu pirmsskolas izglītības iestādei par sadarbību un savas darba pieredzes nodošanu ārzemju pedagogiem. Paldies AS „Latvijas Valsts meži” par izglītojošu pasākumu organizēšanu, kā arī izglītojamo vecākiem par atbalstu un ieguldīto darbu!
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas
9.speciālās pirmsskolas izglītības iestādes
vadītāja
Ināra Andrijauskiene
Eiropas Savienības mūžizglītības programmas COMENIUS skolu daudzpusējās partnerības projekts „From tiny acorns giant oak trees grow” tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.