Pašvaldība atbalsta jaunas šķeldas katlumājas būvniecību Daugavpilī Pašvaldības ziņas
Pirmdien, 16. maijā Daugavpils pilsētas domes ārkārtas sēdē deputāti atbalstīja PAS “Daugavpils siltumtīkli” projekta “Fosilā kurināmā aizstāšanu Daugavpilī” realizāciju. Projekta ietvaros paredzēts izbūvēt vēl vienu ar šķeldu kurināmo katlumāju.
PAS “Daugavpils siltumtīkli” projekta “Fosilā kurināmā aizstāšanu Daugavpilī” mērķis ir aizstāt fosilo resursu izmantošanu ar atjaunojamiem energoresursiem, uzlabot katlumājas darbības efektivitāti, tādā veidā nodrošinot nepārtrauktu un stabilu siltumenerģijas piegādi esošiem patērētājiem, un samazināt vai noturēt siltumenerģijas izmaksas. Projekta ietvaros otrās siltumcentrāles teritorijā – Silikātu ielā 8 uzstādīt divus ar koksnes šķeldu kurināmus ūdenssildāmos katlus ar jaudu 10 MW, kā arī biomasas padeves sistēmu, elektrostatisko filtru un dūmgāzu kondensācijas ekonomaizeri ar jaudu 4 MW.
Aleksandrs Karpenko – PAS “Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis skaidroja, ka uzņēmums ražo siltumenerģiju trīs siltumcentrālēs un lokālajās katlumājās, kurās pamatkurināmais ir dabasgāze, ar ko tiek saražoti apmēram 85 % siltumenerģijas. Ņemot vērā to, kas pašlaik notiek enerģijas tirgū, ņemot vērā, ka nav iespējams prognozēt dabasgāzes cenu izmaiņas ilgtermiņā, uzņēmums ir nolēmis realizēt jaunas biomasas katlumājas būvniecību. Tādā veidā plānots palielināt līdz 50 % ar biomasu saražotās siltumenerģijas apjomu. Ziemas periodā PAS “Daugavpils siltumtīkli” iepērk siltumenerģiju no neatkarīgajiem ražotājiem, bet projekta realizācija ļaus uzņēmumam atteikties no iepirktās enerģijas.
Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš atgādināja, ka pirms dažām nedēļām domes sēdē deputāti atbalstīja lēmumprojektu attiecībā uz vienošanās parakstīšanu ar Centrālo finanšu līgumu aģentūru (CFLA) par iespējamās tiesvedības izbeigšanu, šādu lēmumu pieņēmusi arī kapitāldaļu turētāja pārstāve – pašvaldības izpilddirektore. Faktiski 5 miljoni no TEC-3 projekta, kas PAS “Daugavpils siltumtīkli” tika piemēroti kā finanšu korekcija, tika iekļauti jaunajā atlases kārtā.
Pašlaik tā ir vienīgā izsludinātā atlase saistībā ar fosilā kurināmā aizstāšanas projektiem, citu alternatīvu aktivitāšu Latvijā nav, tāpēc uzņēmumam ir nepieciešams pašvaldības atbalsts, lai tas pretendētu vismaz uz 4 000 000 eiro Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Aprēķināts, ka kopējās projekta izmaksas sastādīs 15 000 000 eiro, projektu plānots īstenot līdz 2023. gada 31. decembrim.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas pašvaldības
Komunikācijas nodaļa