A. Elksniņš: Valdībai jaunais finansēšanas modelis skolām jāievieš ar 1. septembri un solītā – pilnā apmērā Pašvaldības ziņas
![A. Elksniņš: Valdībai jaunais finansēšanas modelis skolām jāievieš ar 1. septembri un solītā – pilnā apmērā A. Elksniņš: Valdībai jaunais finansēšanas modelis skolām jāievieš ar 1. septembri un solītā – pilnā apmērā](/assets/upload/news/2025/02/llpa-1-001_sml.jpg)
Daugavpils valstspilsētas pašvaldība ir veikusi nepieciešamos darbus skolu tīkla sakārtošanā un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) 2025. gada 12. februāra sēdē, piedaloties izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai, finanšu ministram Arvilam Ašeradenam un valstspilsētu pašvaldību vadītājiem, uzsvēra nepieciešamību ieviest jauno finansējuma modeli “Programma skolā” solītā – pilnā apmērā.
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš: “2023. gada 15. septembra Deklarācijā par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību vismaz 14 reizes ir izcelta izglītības prioritāte un apsolījums palielināt šai jomai finansējumu, pārejot uz izglītības programmu finansējumu (Deklarācijas 31. punkts). Pašvaldības savu solījumu ir pildījušas un sakārtojušas skolu tīklus, arī Ministru kabinetam dotie solījumi jāpilda. Jauns finansēšanas modelis ir būtisks ieguldījums cilvēkresursos ilgtermiņā, skolotāju profesijas prestiža stiprināšanā un kvalitatīvākā mācību procesa nodrošināšanā bērniem.”
Arī LLPA vērsa uzmanību, ka E.Siliņas valdības Deklarācijā ir pausta apņemšanās palielināt finansējumu izglītībai un zinātnei, tostarp kopīgu darbu pie pieejamas un kvalitatīvas izglītības nodrošināšanas. Tikmēr pašreizējā vilcināšanās ar lēmuma pieņemšanu par “Programmu skolā” finansēšanu rada neskaidrību gan pašvaldību budžetu plānošanā, gan pedagogu vidū saistībā ar atalgojumu jaunajā mācību gadā. Daļēja finansējuma modeļa ieviešana vai tā realizēšana kā pilotprojekts atsevišķās pašvaldībās nav ilgtspējīgs risinājums, jo tas tikai vairos nevienlīdzību izglītības pieejamībā un pedagogu atalgojumā. Pašreizējais princips “Nauda seko skolēnam” neatbilst demogrāfiskajai situācijai un neveicina kvalitatīvas un konkurētspējīgas izglītības pieejamību neatkarīgi no skolēna dzīvesvietas. Tāpēc LLPA uzstāj, ka valdībai jārod nepieciešamais finansējums un “Programma skolā” jāievieš no 2025. gada 1. septembra, lai nodrošinātu izglītības pieejamību visiem skolēniem.
Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova: “Jaunā skolu finansēšanas modeļa projekts paredz, ka ikviena skola, kura atbilst IZM noteiktajam skaitliskajam kritērijam, saņems visu nepieciešamo finansējumu izglītības programmas īstenošanai konkrētajā klasē, t.sk. skolotāja palīgam katrā 1.–3. klasē, individuālam atbalstam ikvienam bērnam, kuram tas būs nepieciešams. Modeļa projekts paredz, ka uz katrām 40 minūtēm mācību stundu skola saņems vēl 40 minūtes citu pedagogu pienākumu veikšanai, kā arī papildu apmaksātu darba laiku atbilstoši klases lielumam. IZM veiktie aprēķini ļauj pašvaldībai un skolu vadībām secināt, ka piešķirtā finansējuma apjoms ļaus turpmāk atteikties no lielām klasēm un organizēt mācības vidējā lieluma klasēs – no 20 līdz 25 bērniem vai pat veidot klases ar mazāku skolēnu skaitu, realizējot iekļaujošas izglītības uzdevumus. Visbeidzot – finansēšanas modeļa izmaiņām būtu jāievieš izglītības jomā drošības un zināmas ilgtspējas sajūta, dodot visām iesaistītajām pusēm un it īpaši tiem jauniešiem, kuri tuvākajā laikā pabeigs skolu un izvēlēsies savas profesionālās gaitas, pārliecību, ka izglītība mūsu valstij ir svarīgākā prioritāte, tāpēc tiek domāts par ikvienu skolēnu un skolotāju.”