Kas ir Eiropas Kultūras galvaspilsēta (EKG)?
Kas ir Eiropas kultūras galvaspilsēta
Viena no zināmākajām Eiropas Savienības iniciatīvām, kas aizsākta 1985.gadā.
Tās mērķis ir:
- sekmēt kultūru daudzveidību Eiropā
- iedzīvotāju piederības sajūtu kopējai Eiropas kultūrtelpai
- veicināt kultūras lomu pilsētu ilgtermiņa attīstībā
- ļauj salīdzinoši nelielām pilsētām nokļūt starptautiskās uzmanības centrā
- ļauj pilsētām sasniegt savus mērķus - tūrisma pieaugums, infrastruktūras attīstība, iedzīvotāju līdzdalības stiprināšana u.c.
Katru gadu tiek izvēlētas divas Eiropas kultūras galvaspilsētas. Latvijā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu pirmo reizi īstenoja Rīga 2014.gadā sadarbībā ar Ūmeo Zviedrijā.
2027.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu vienlaikus īstenos kāda pilsēta Latvija un Portugālē.
Daugavpils motivācija un ieguvumi piesakoties konkursā “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027”
Lēmumu par līdzdalību konkursā “Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2027” Daugavpils pilsētas dome pieņēma 2020.gadā ar mērķi:
- vairot Daugavpils starptautisko atpazīstamību Eiropā
- īstenot drosmīgas, inovatīvas idejas kultūras un citās jomās sadarbībā ar dažādu kopienu pārstāvjiem, Daugavpils Universitāti, uzņēmēju un apkārtnes novadu un pilsētu atbalstu
- plaši iesaistīt iedzīvotājus pietiekuma sagatavošanā
- attīstīt infrastruktūras projektus un pilsētvides labiekārtošanu
Eiropas kultūras galvaspilsētas gads un gatavošanās tam kļuvusi par spēcīgu stimulu un atbalstu pilsētas ekonomiskajai un uzņēmējdarbības attīstībai un iedzīvotāju piederības sajūtas stiprināšanai, konkurss ir unikāla iespēja starptautiski, īpaši Eiropas līmenī, popularizēt Daugavpili kā nozīmīgu Baltijas kultūras un tūrisma galamērķi, tiltu starp Rietumiem un Austrumiem.
Kandidēšanas process mudina veikt esošo kultūras resursu auditu, saprast neizmantotās iespējas, mobilizēt pašreizējos spēkus un veidot jaunas sadarbības kopīgā mērķa sasniegšanai. Tāpēc līdz ar pieteikuma sagatavošanu Daugavpilī tika veidota jauna Kultūras attīstības programma 2027, kurā tiek izvērtēti līdzšinējie sasniegumi un izvirzīti jauni mērķi un uzdevumi vietējam kultūras sektoram. Tāpat pašvaldība augstu vērtē iespēju izmantot kultūras procesus un kultūras valodas vienojošo spēku, lai veicinātu dažādu jomu un nozaru spēlētāju sadarbību.